PŘÍSPĚVKY K DĚJINÁM
POŽÁRNÍ OCHRANY
SBORY DOBROVOLNÝCH TOVÁRNÍCH HASIČŮ
Závodní požární sbory a útvary
David Dvořáček, DiS. |
Vážení čtenáři,
dostává se Vám do rukou kniha, která je příspěvkem k dějinám požární ochrany na závodech. Záslužná, dobrovolná práce hasičů je námětem k hlubokému zamyšlení. Publikace nemůže obsáhnout vše, co se v boji proti požárům podnikalo. Při zpracování byla pozornost zaměřena na nejzákladnější a nejdůležitější etapy historie požární ochrany v podnicích, její organizování a boje proti požárům.
Chceme aspoň ve zkratce ukázat na obětavou práci všech, kteří bojovali a bojují proti odvěkému nepříteli, požáru, a vzdát jim úctu a dík, ať jsou to dobrovolní i profesionální hasiči.
Jsem si vědom mnoha technických nedokonalostí svého dílka a nemohu zcela historicky obsáhnout více než 150 let dějin podnikové požární ochrany. Pečlivě jsem zaznamenával činnost hasičů pro budoucí generace. Stálo to mnoho práce, mnoho pročtených zaprášených svazků, ale budoucí generace budou moci na tuto práci navázat. Jsem si i vědom, že se svojí prací všem nezavděčím a že by ji napsali omnoho lépe. Ale dosud tak neučinili… Publikace vydávaná dnes nemá takovou hodnotu, jakou bude mít za několik let pro naše mladší generace. Napsáním této publikace zanecháváme stopy své práce pro mladší generace, aby hasičská myšlenka nezanikla. Kdo nezkoušel pátrat po historii, neví, jaká je to mravenčí práce získat nějaké informace o vzniku sboru či o práci členů. Mnozí z nás si neuvědomují, jak cenné jsou ty zažloutlé listy popsané úhledným rukopisem našich předků. Z oněch řádků se dovídáme pro nás dnes tak cenné historické informace.
Přeji nejen všem hasičům, ale i vám všem spokojený život.
Děkuji vám všem za pomoc, přízeň i pochopení.
David Dvořáček, DiS.
Úvod
V dějinách československého a českého dobrovolného hasičstva mají významné místo i tovární hasičské sbory. Významnou kapitolu v historii požární ochrany tvořily od poloviny 19 století hasičské sbory na velkostatcích a vznikajících továrnách. Historie závodních hasičských sborů v České republice není veřejnosti dosti známa a v kruzích hasičů opomíjena. A proto se pokoušíme o její zaznamenání a zdokumentování podnikových sborů, kterých neustále ubývá.
Organizace a struktura podnikové požární ochrany prošla mnohaletým vývojem a prodělala mnoho změn a zvratů. Stejně jako vývoj společnosti, tak i vývoj podnikové požární ochrany prošel stádii úspěchů i zklamání. Více jak 150letá historie závodního hasičstva však prokázala, že tato nepostradatelná složka naší společnosti vždy byla a je životaschopná a jako jediná přečkala všechny společenské změny (ťato skutečnost jen dokazuje její důležitost v systému požární ochrany) a je stále platným a aktivním činitelem na úseku požární ochrany.
Průmyslová revoluce a její vliv na rozvoj požární ochrany
Vznik továrních hasičských sborů byl spjat zejména s rapidním rozvojem živností a sklářského, textilního a strojírenského průmyslu v druhé polovině 19 století v Českých zemích. V 80. letech 19. století představovala průmyslová výroba v Českých zemích dvě třetiny rakouské produkce. Tradičně silné postavení měly České země v textilním průmyslu, významné ve strojírenství, potravinářském i chemickém průmyslu. V zemědělském hospodářství se daly srovnávat České země s takovými agrárními zeměmi jako byly Uhry, nadprůměrné výsledky přinášelo pěstování cukrovky a chmele (případně i vína). Z původních manufaktur se v 19. století postupně stávaly první průmyslové závody, které byly větší nejenom počtem zaměstnanců, ale i množstvím výrobků, které tyto závody produkovaly a množstvím zpracovávaného a skladovaného materiálu. Proto vyvstala nutnost tyto závody chránit proti požárům a v případě jejich vzniku je účinně likvidovat. Požární hasební stroje – stříkačky si jednotlivá panství a soukromé osoby nebo velkostatky a šlechtická sídla začala pořizovat až kolem roku 1800, např. zámecká stříkačka v Kylešovicích /1797/, šest pojízdných stříkaček zbirožského panství /1840/. S rozvojem průmyslu docházelo i k nárůstu živelných pohrom a požárů. Ke konci 19. století byla domácí výroba zatlačována tovární velkovýrobou ve vznikajících průmyslových podnikách na Karvinsku, Ostravsku a Frýdecku. Vznik továrních sborů dobrovolných hasičů odpovídá rozvoji průmyslu v poslední čtvrtině 19. století. V uvedené době vznikaly i v menších městech a ve větších vesnicích cukrovary a další továrny s rozlehlými budovami, které dosahovaly výšky i několika pater, kdy případné požáry nebylo možné jen „ulévat“ vědry s vodou postupující řetězem lidských rukou. Lidé se museli nějakým způsobem proti požáru bránit, a tak docházelo ke zřizování organizovaných skupin, které se hašením požáru zabývaly. Byly vyžadovány znalosti, připravenost a fyzická úroveň zasahujících skupin. Sborů, které byly formálně ustaveny, ačkoliv již nějakou dobu fungovaly bylo více. S rozvojem průmyslu docházelo i k nárůstu pohrom a požárů. V našem průmyslovém státě byla celá řada závodů, které také musely zajišťovat požární ochranu ve svých provozech. Nejjistější cestou k tomu bylo vytvoření a vycvičení vlastního závodního požárního sboru. Vznik hasičských sborů byl také podmíněn rostoucí průmyslovou výrobou, kdy vznikaly nové tovární budovy a zařízení dosahovaly mnohdy výšky několika pater a při likvidaci požáru v těchto objektech bylo již třeba odborných znalostí, taktiky a fyzické příprava zasahujících osob.
Tovární stříkačky a hasičské náčinní
Už v roce 1849, tedy 24 let předtím, než měla Tanvaldská přádelna bavlny hasičský sbor na úrovni dle tehdejších zvyklostí, disponovala dvěma velkými čtyřkolovými stříkačkami, jakožto několika malými ručními přenosnými stříkačkami, odpovídajícím počtem požárních háků a žebříků, košina vodu a dalšími jednoduchými hasebními prostředky. Zaměstnanci byli přiděleni k tzv. hasičské službě. Chemická továrna v Ústí nad Labem (Chemisch-fabrik Aussig a.d. Elbe později Spolek pro chemickou a metalurgickou výrobu) byla vybudována v roce 1857. Již při prvním uvedení do provozu byly k dispozici hasicí pomůcky, a sice sací a tlaková stříkačka od Cornelius Franke Berlín i s tlakovými hadicemi z pryže, požární vědra, několik požárních žebříků a požárních háků. Hasičský sbor byl založen 11 let po založení továrny. V roce 1857 byla v c.k. továrně na tabákové výrobky v Hodoníně pořízena dvoupístová ruční čtyřkolová stříkačka. Sbor byl založen až v sedmdesátých letech. Roku 1868 byla pořízena stříkačka v cukrovaru a v panském dvoře /velkostatku/ v Cholticích. Sbor v cukrovaru v Cholticích byl založen 1884. Roku 1874 byla zakoupena ruční čtyřkolová stříkačka pro sklárnu fy. S. Reich a spol. Františčina huť ve Velkých Karlovicích. Sbor byl založen 1880. V roce 1880 zakoupil majitel hošťálkovického velkostatku baron Rothschild ruční čtyřkolovou stříkačku.
Tovární hasičské sbory
Jak už tomu v životě bývá, stále se daří nacházet a objevovat nevé nebo zapomenuté věci. Stále se nacházejí nové okolnosti a doklady o vzniku továrních sborů na českém území. Historie továrních hasičských sborů začíná dříve, než sborů veřejných. Ve stejný rok jako profesionální hasičský sbor v Praze byl v severních Čechách založen první německý tovární sbor dobrovolných hasičů u přádelny Johann Priebsch dědicové, později přádelna Seba T, a.s. 06 v Dolní Smržovce u Tanvaldu v roce 1850.
První závodní hasičský a záchranný útvar na území naší republiky se tradičně udává, že vznikl 25. června 1855 jako německý závodní sbor při uhelném dole Heiriches-Glück-Zeche (později Důl Evžen v Petřvaldě Březinkách/Březiny v okrese Karviná). Založení tohoto hasičského důlního sboru je spojeno se jménem hormistra Hermanna Menzela. Ústní tradice tvrdí, že Menzel ustavil hasičské družstvo deseti mužů již v roce 1853. Písemné zmínky z pozdější doby však hovoří o roce 1852. Rok 1855 je jen datem oficiálního uznání vedením podniku (šachty a majitele) a oficiálního ustavení, ačkoliv již tři roky fungoval. Úředně byl však zaregistrován až po 24 letech 9. 10. 1876. Hasiči z řad horníků před zavedením báňských záchranných sborů zasahovali nejen u požárů na povrchu, ale také zachraňovali horníky při neštěstích v podzemí. Sbory dobrovolných hasičů vznikaly nejčastěji při šachtách a jejich dílčím úkolem bylo zasáhnout v případě potřeby, ať už šlo o úniky důlního plynu, či malému požáru a dokonce mimořádně i při vážnějších důlních neštěstích.
Zejména v továrnách vznikali nejprve hasičské sbory nucené (jmenované) a placené dříve než dobrovolné. Z dobrovolných hasičských sborů bylo založeno nejdříve několik německých sborů (Die Freiwillige Feuerwehr /FF/). V německy mluvicích částech Čech se zakládaly hasičské sbory pod označením Freiwillige-Fabrik Feuerwehr, což byly sbory, založené v továrnách, především textilních. Textilní firma Liebeg ve Vesci u Liberce (později textilní továrna KOLORA Liberec-Vesec) utvořila v roce 1865 první německý tovární dobrovolný sbor v Čechách. Paradoxně areál bývalé textilní továrny po 150 letech (31. srpna 2008) v ruiny změnil největší oheň v Libereckém regionu. V červnu 1865 vznikl sbor dobrovolných hasičů v knížecí Lichtenštejnské strojírně (továrně) v Adamově, ale schválený byl až v roce 1881.
První český hasičský tovární sbor byl podle vzoru stanov pražského sboru zřízen po měsíční přípravě dne 1. října 1869 na Kladně.
Politicko-společenské poměry a jejich vliv na vznik a vývoj organizované požární ochrany
Vznik dalších továrních sborů je spojen s přijetím zemského zákona č. 135 o právu shromažďovacím v roce 1867. Chceme-li pochopit spolkovou činnost, musíme si nejdříve vysvětlit obsah ústavního zákona č. 142, článek 12, z roku 1867 – prosincová ústava. Tento zákon o spolčovací svobodě uváděl: „Ke vzniku spolku není třeba povolení státních úřadů, nýbrž stačí pouhé oznámení zemské vládě za současného připojení stanov. Zápověď smí být dána jen tehdy, je-li spolek státu nebezpečný…“ Trestní sankce za porušení spolkového práva řeší zákon č. 134 z 15. listopadu 1867. Například v § 4 je uvedeno – založení spolku i jeho odboček je povinno oznámit úřadu zadáním stanov. § 7 – spolek nesmí počít svou činnost dříve, než uplynou čtyři týdny od oznámení, nebylo-li jeho ustanovení dříve schváleno. § 12 – představenstvo oznamuje úřadu adresy svých členů ve třech dnech po svém ustanovení. § 15 – spolková shromáždění jest oznámiti úřadu alespoň 24 hodin napřed. § 22 – prohlásí-li vládní zástupce spolkové shromáždění za rozpuštěné, jsou všichni přítomní povinní ihned se rozejíti. § 24 – by-li spolek úřadem rozpuštěn, nesmí pokračovati ve své činnosti. § 26 – dobrovolné rozpuštění spolku má odstupující představenstvo ihned oznámiti úřadu. A § 36 potvrzuje, že porušení tohoto zákona, pokud o něm neplatí obecný zákon trestní, má se trestati jako přestupek.
V tomto roce vznikly tovární hasičské sbory v Třebíči (koželužna Subak a synové - tovární hasičský sbor v závodě židovského podnikatele J. H. Subaka „Freiwillige Fabriks-Feuerwehr der Lederfabrik der Herrn J. H. Subak und Söhne in Trebitsch“. Německé stanovy jsou datovány 27. srpna 1867). Impulsem k urychlení vzniku mnoha hasičských spolků byli velké požáry továren.
Po prvních sborech v oblasti ostravskokarvinských dolů, dalšími sbory jsou především na Brněnsku, dále na Valašsku, kde byly dřevozpracující závody a továrny na výrobu obuvi - v Karviné Důl Johannschacht (dnes Důl ČSA) (německý) /10. 7. 1867/, v období 1 republiky to byla firma LANEX, po r. 1945 ČESANA), v Bakově nad Jizerou (turnovsko-kralupská dráha) /1867/, v Karviné (důl Johann a Sodafabrik Petrovice) /13. 7. 1867/ a v Aši (Geipelova textilní továrna).
Ke starým hasičským sborům náležely sbory placených hasičů Knížecí těšínská komora Český Těšín (německý) /7. 7. 1863/, Košicko-bohumínská dráha (německý) /1868/. Tento sbor pravděpodobně vznikl již po dostavění železničního tahu této dráhy na území Těšínka. Byly to svého druhu závodní hasičské útvary. Majitelé neměli aktivní zájem na zakládání obecních hasičských sborů tam, kde již pracovali sbory tovární. Ke starým hasičským útvarům náležely (německé) sbory na uhelných dolech hraběte Larische, které mají své počátky v roce 1867 /20. 9. 1875/. V letech 1868 – 1872 tovární hasičské sbory v chemické továrně v Ústí nad Labem (německý) (později Spolek pro chemickou a hutní výrobu) /1868/, v Kladně (Vojtěšské huti pražské-železářské společnosti později Spojené ocelárny POLDI Kladno) /1869/, fy. Wilhelma Siegmunda Frýdlant /1869/, fy. Ginzkey Maffersdorf (Vratislavice nad Nisou) /1869/, Cukrovar v Kroměříži /1870/, sladovna „Haná“ Kroměříž (německý) /1870/, v Loděnici u Berouna (strojírny, Sobotkova tkalcovna) /1870/, porcelánka Karla Knolla Rybáře /1870/, fy. Friedl v Plesné u Chebu (Josef Friedl & Söhne Strumpf u. Wirikwaren-Fabrik Fleissen) /1871/, Thonet Koryčany (německý) (později UP Koryčany dnes Koryna Koryčany) /1872/, cukrovar v Čakovicích /1873/, Velkostatek Karviná-Ráj (německý) /1873/, v Aši (textilní továrny bratří Adlerů a továrna Klaubertova), v Opavě (továrna a mlýn Branka „Der erste schlesische freiwillige Landfeuerwehrverein Gätz – Podolí, Fabrik und Mühle Branka“ /20. května 1871/ (dnes Brano a.s. Branka), Brano, n.p. Hradec nad Moravicí /1871/, „Freiwillige Fabriks-Feuerwehr Branka“ /10. 12. 1876/ „Freiwillige Feuerwehr Grätz – Podoli (Hradec – Podolí)“ /10. 12. 1876/ a v Praze-Smíchově (strojírenská továrna fy. Ringhofferova na výrobu vagónů) /1876/.
Tovární hasičský sbor v Tanvaldě vznikl
oficiálně v roce
Konec
V roce 1874 vznikl tovární hasičský sbor textilní fy. Benedikt Scroll a syn Olivětín („Benedikt Schroll´s Sohn“ dnes Veba 01 Broumov-Olivětín) a závodní oddíl hasičů v tabákové továrně Budišov nad Budišovkou /1874/, Cukrovar Pohořelice /1874/, bratří R. A. Smékalové v Čechách u Prostějova (dnes Čechy pod Kosířem u Olomouce) /1875/, sirkárna Bernarda Fürtha Sušice (později n.p. Solo Sušice - SOLO Sirkárna a.s. Sušice) /1875/, tkalcovna Klingerova Neustadtl (továrna Ignáce Klingera v Novém Městě pod Smrkem) /1876/, Cukrovara a rafinerie v Modřanech /1877/, Severní dráha Ferdinandova Bohumín (německý) /25. 6. 1877/, Karviná-Doly (německý) /31. 10. 1877/, výroba nábytku Jakub a Josef Kohn Vsetín /1877/, Sklárny fy. S. Reich a spol. Karolinina huť v Novém Hrozenkově (německý) (dnes STV Glass a.s. Valašské Meziříčí) /1878/, Moravské sklárny Karolinka (později Crystalex a.s. Karolinka) /1878/, textilní fy. Moos-Löw-Beer Svitávka (n.p. Vitka Svitávka později VLNĚNA Svitávka) /20. června 1878/, firma M. Faber (n.p. TYLEX Letovice) (německý) /1878/, fy. Reginald Czermack Teplitz (Teplice-německý) /1879/, Měšťanský pivovar Plzeň (Západočeské pivovary, závod Prazdroj dnes Prazdroj a.s. Plzeň) /1880/; fy. Thonet /1880/, sklárny S. Reich a spol. Karolinská huť Nový Hrozenkov /1880/, sklárny Karolinina Huť (později Crystalex a.s. Karolinka) /1880/; sklárny fy. S. Reich a spol. Františčina huť (Františkova huť) a Mariánská huť ve Velkých Karlovicích /1880/, Huť ve Vsetíně (později Sklo-Union Vsetín) /1880/, Reichova huť v Krásně (německý) /28. 8. 1880/ (Sklo-Union Valašské Meziříčí později n.p. Českomoravské sklárny Valašské Meziříčí-Krásno nad Bečvou dnes STV Glass a.s. Valašské Meziříčí). V roce 1879 byl ustaven spolek německých závodních hasičů v Hanušovicích (Fabriksfeuerwer in Hansdorf-Halbseit). V srpnu 1880 byl založen hornický sbor z Božího Požehnání (Ferdinandovy šachty) později Dobrovolný závodní požární sbor Rosické báňské společnosti v Zastávce u Brna (německý), tovární četa s ruční dvoukolovou stříkačkou továrny v Lázních Bělohrad /1880/, Cukrovar v Cholticích 1884. V roce 1889 vznikly závodní hasičské sbory v Svibici a Mostech. Dne 14. 1. 1890 byly schváleny stanovy Dobrovolné jednoty hasičské v závodu na loupání vrby panství vsetínského v Ratiboři. Založení sboru dobrovolných továrních hasičů Mileta Hořice v Podkrkonoší (Mileta, a.s. Tkalcovna Hořice) a textilní firma Schmidt Semily (později KOLORA Semily), Precheza a.s. Přerov /2.pol.19.st./.
Podle Ottova slovníku naučného z roku 1896, sbory zřizované na základě zákona o spolcích (zák. ze dne 25. května 1876 č. 45 zem. zák.) ze zřízenců průmyslových a obchodních podniků /drah, továren apod./, kteří bývali již zpravidla do práce a služby bráni s podmínkou, že hodí-li se k tomu, státi se musejí členem závodního hasičského sboru. Jednou z předností tehdejší organizace byla zásada masovosti při represivních akcích. Zprvu to byl způsob „nakomandování“ a jmenování, později se změnil ve skutečný náborový, na základě dobrovolného přihlašování.
Nebývalý rozvoj kapitalistického průmyslového
podnikání a stavební techniky si vyžádal nový odborný způsob boje proti
požárům, který nebylo možno zdolávat jen pomocí obyvatelstva, nýbrž
organizovanou činností odborně vycvičených hasičských sborů, jednotně řízených,
vybavených stříkačkami, hasičskými žebři, káděmi a háky. Tyto povinnosti jak
pro obce, tak i pro průmyslové závody, které si rovněž měly opatřit vlastní
stříkačky vozové, nebo alespoň převozné a přenosné byly uvedeny
v zákonech, kterými se vydávaly „Řád policie požárové a řád hasicí“. Ve
smyslu zemského zákona č. 20 z 2. února 1873 platil pro Slezsko a zemským
zákonem č. 35 ze dne 5. dubna 1873 pro Moravu a „Řád policie v příčině
ohně pro království České“, kdy byla platnost řádu uznána vydáním zemského
zákona č. 45 ze dne 25. května 1876. Podnětem k jeho vydání byly petice
ústředního výboru moravsko-slezských dobrovolných hasičských spolků (ovšem
německých) z let
Většina výše uvedených továrních sborů byla německých, anebo měla německé vedení (velení), německé stanovy a německý jednací jazyk. Tedy německé podle velící řeči a podle příslušnosti k zemské organizaci. První snahy o zřízení hasičských sborů továrních vlasteneckého průmyslnictva království Českého pochází z roku 1888. Ve „Věstníku zemské ústřední hasičské jednoty království Českého“ ročník III, číslo 10, str. 24-29 v článku „Hasičská stráž“, dále na str. 104 v článku „České hasičstvo a továrny“ na slovo vzatí odborníci s pravým vlasteneckým zápalem zasazovali se o to, aby požární opatření v českých továrnách proběhlo ustavením závodních sborů ve prospěch průmyslových realit a aby počet českých továrních bratří hasičů počet Čechů byl rozmnožen.
Další výzva proběhla ve „Věstníku zemské ústřední hasičské jednoty království Českého“ ročník IV, číslo 23 dne 10. prosince 1889 ve článku na str. 144 „Tvořme hasičské sbory aneb odbory tovární“, který pojednává o tvoření hasičských sborů továrních, pocházejícího z péra osvědčeného i statečného bojovníka br. Václava Lohniského.
V díle „Deset let hasičského spolčování v království Českém“ skládala se koncem roku 1887 německá sekce ze 37 továrních sborů a sice: v okresním hejtmanství Ašském 4 se 215 členy; ve Falknovském 1 se 67 členy; ve Frýdlandském 4 se 267 členy; v Chomutovském 1 s 52 členy; v Jabloneckém 2 se 239 členy; Lanškrounském 1 s 52 členy; v Libereckém 5 se 343 členy; v Česko-Lipském 1 s 52 členy; v Plzeňském 5 se 353 členy, v Rumburském 2 se 214 členy, v Teplickém 3 s 82 členy; v Karlovarském 2 se 140 členy. Celkem rozmnožily tyto tovární sbory sekci německou o 2 478 hasičů, kdežto česká sekce, české okresy nevykazovaly v té době ani jediného továrního sboru!
V březnu 1878 se sešli zástupci župních i
okresních hasičských sborů v Teplicích a vytvořily Z.Ú.H.J.kr.Č. V tomto
období se také setkáváme v továrnách se „sbory pro ochranu proti ohni“,
v nichž byli dělníci a úředníci. Tyto sbory byly nucené, zřizoval je
zaměstnavatel, který většinou zakoupil hasicí náčiní a kryl i výlohy tohoto
hasičského sboru. Málokterý tovární sbor byl však utvořen na základě spolkového
zákona z roku 1867. Ustanovení o hasičské službě, vykonávané dělníky a
úředníky, obsahovala totiž většina služebních nebo továrních řádů. (Myška,
Wurmová, 1964, 18. 17). Po vydání zákona o požární policii z roku 1876
docházelo ke sporům, zejména o využívání podpůrných opatření, poskytovaných
dobrovolných hasičským sborům, protože o továrních sborech se ve zmíněném
zákoně výslovně nemluvilo. Proto bylo k tomuto zákonu podáno množství
doplňků i pozměňovacích návrhů. Veškeré tovární sbory mohly být členy příslušné
župy a tím i zemské jednoty Z.Ú.H.J.kr.Č. Několik sborů továrních (soukromých)
bylo ustanoveno na základě pouhého řádu vydaného tovární správou, doporučovalo
se, aby sbor byl ustaven na základě určitých stanov. Sbor tím nabýval všech
práv řádného spolku a ve všech podáních k úřadům a veřejným ústavům byl
osvobozen od kolkových poplatků. Měl-li sbor stanovy v nichž bylo
vyznačeno, že působí i při požárech mimo tovární obvod, požívali členové nároku
na osobní podpory z hasičského fondu při nehodách, jež se udaly při
cvičeních a přípravné službě hasičské vůbec a při požárech mimo továrních.
Členům soukromých sborů byl otevřen nárok na podpůrné svépomocné pokladny -
starobní a pohřební. Základ hasičský pro věcné potřeby (podpory na náčiní)
stanovy neřešili, protože se jednalo o soukromé náčiní. V ostatních
členských právech se nelišili soukromé (tedy tovární) sbory od ostatních sborů
dobrovolných hasičů. Ve stejnokroji povoloval ústřední výbor všem soukromým
sborům odchylky, když si jich vlastník (tovární správa) přála. Základním
článkem Svazu dobrovolného hasičstva za I. republiky byly sbory hasičů, které
byly zřizovány v osadách, obcích, městech i v různých závodech.
Tovární sbory zasahovali v obvodě továrním, v obci i okolí do
vzdálenosti
Tovární správa propůjčovala sboru veškeré potřebné náčiní, stejnokroj, výzbroj, skladiště i cvičiště a dbala o udržování veškerých těchto potřeb, mimoto opatřoval potřebné spolkové i cvičení knihy. Vzhledem k těmto povinnostem příslušelo tovární správě právo jmenovat starostu a dva přísedící výboru, a to bez ohledu na volební období na dobu neurčitou, odvolávat a nahradit tyto zmocněnce jinými šlo kdykoli i jednotlivě. Zrušila-li tovární správa sbor vrátil se ji majetek továrny, o sborovém majetku měla rozhodnou poslední valná hromada.
Stav dne 1. listopadu 1891 podle „Statistického přehledu sborů hasičských ve království Českém“, který sestavil a vydal nestor hasičů Matěj Mayer z Horažďovic (17. 12. 1848 – 1917) /jednatel zemské ústřední hasičské jednoty království Českého/ bylo v Čechách 77 závodních sborů s 3 690 činnými členy. Přesný počet sborů na Moravě a ve Slezsku nebyl dohledán.
V Čechách bylo na začátku 20. století přibližně 2000 továrních hasičů ve 33 župách a 54 sborech. Mimo „Svaz československého hasičstva SčsH“ stály některé tovární hasičské sbory. Mimo župy zůstávají další tovární sbory, které vyvíjeli činnost.
Od roku 1886 se začalo vyučovat na c.k. průmyslové škole v Liberci obor hasičství, zejména pro ty studenty vyšších ročníků, u kterých byl předpoklad, že jako budoucí ředitelé budou mít na starosti tovární hasičský sbor.
S rozvojem průmyslu se zvýšilo také nebezpečí požárů. V nejedné továrně se pracovalo s vysoce hořlavými látkami. Uvedené podmínky si vynutily zvýšit protipožární ochranu v samotných závodech. Začaly se zakládat tovární hasičský sbory. Největší počet továrních sborů byl v továrnách vyrábějící spotřební zboží, zejména v továrních textilních, sklářských a nábytkářských. Požáry v těchto továrnách měly ničivé důsledky, docházelo nejen ke zničení objektů, ale i surovin a hotových výrobků a výrobního zařízení. Proto majitelé těchto továren vynakládaly nemalé prostředky na zřizování továrních hasičských sborů a jejich vybavení. Majitelé továren plně doceňovali ve velké většině protipožární bezpečnost a své tovární sbory dotovali nákupem moderních stříkaček a tak se stávalo, že v závodech byli hasiči lépe vybaveni než občanské sbory v jednotlivých místech. Hlavním úkolem byla ochrana závodu, ale u vedení opět hrálo roli snížení částky pojistného proti ohni. Založením vlastního hasičského sboru sledoval majitel nejen rychlý zásah v případě požáru, ale především i nižší poplatek z pojištění závodu. Dřívější pojišťovny snižovaly pojistné až o 30% těm majitelům závodů, kde měli založeny závodní hasičské sbory. Výzbroj a výstroj pořizovala firma, která rovněž hradila členské příspěvky a přispívala také do podpůrného fondu. Podle schválených stanov sbory zasahovali při požárech především v objektech firmy a v případě nutnosti také v okolních obcích. Vedení závodu uplatňovalo vliv na sbor jmenováním náčelníka a jeho zástupce. Ostatní činovníky volila řádná valná hromada dle domácího řádu, který byl shodný se stanovami obecních hasičských sborů a volili se: II. podnáčelník, četaři, zástupce a revisoři účtů a tito tvořili výbor. Členové v továrních sborech neplatily žádné příspěvky do sboru, byly přijímáni jen členové činí a museli být zaměstnaní v závodě. Členství ve sboru bylo vázáno na souhlas šéfa firmy. Činní členové, kteří cvičili, vykonávali službu měli právo nosit stejnokroj a spolkové odznaky.
Po prvních továrních sborech se objevují tovární sbory na Brněnsku v Heinrichstahl /1879/, na Uherskohradišťsku (Ungarisch Hradisch), v Kreitschau /1872/, Landenberg /1875/ aj. Nejvíce továrních sborů bylo zřizováno v českých pohraničních okresech s převahou německy mluvícího obyvatelstva, byly to zejména textilní továrny na Ašsku, Broumovsku: Frýdlantsku, Trutnovsku a Liberecku. Na Moravě a ve Slezsku to byly hasičské tovární sbory ve sklářských a nábytkářských továrnách v okresech Jihlava, Kroměříž a Vsetín, Šupersku (Mahrisch Schönberg) v Hausdorfu /1879/, ve Vítkově (Wiegstadtl) /1881/, Novojičínsku (Neutitschen) ve Fulneku /1882/, ve Weisengerg /1886/. Ve Slezsku (Schlesien) v Těšíně (Teschen) /1882/, na Bruntálsku (Freudenthal) v Pochmühle /1886/, Bílovci /1886/, Zautke /1888/.
S rozvojem parostrojní železniční dopravy se
zvyšovalo i požární riziko. Zvýšené požární nebezpečí se projevovalo
v blízkém okolí železničních tratí, ale i ve výrobních a opravárenských
provozech, kde byly železniční prostředky opravovány a vyráběny. Tak byly
založeny hasičské tovární sbory v Praze-Holešovicích a Bubnech (státní
dráha), Jičíně, Ústí nad Labem (Ústecké železniční dílny Ústecko-teplické dráhy
Oustí), Děčíně, Lounech (c.k. státní dráha), Českých Velenicích /1881/
(železniční dílny v Českých Velenicích dnes ŽOS -Železniční opravny a
strojírny České Velenice CZ a.s.) a Karviné. Na přelomu
První profesionální hasičský sbor byl založen v roce 1882 v továrně Fridricha Pollaka ve Fulneku (německý). Krátce před I. světovou válkou se třineckoželezárenský (1. 1. 1912) a mladoboleslavský hasičský sbor stal jedním z prvních závodních hasičských sborů v Rakousko-Uhersku, v nichž sloužili hasiči z povolání. V květnu 1919 byl ustaven závodní hasičský sbor z povolání Škodových závodů Plzeň v muniční výrobě v objektu bývalého Zieglerova uhelného dolu u Nýřan.
Rozvíjející se technická revoluce vynálezem spalovacího motoru významně ovlivnila i rozvoj požární ochrany. Motorové a automobilní stříkačky byly velmi výkonné a umožňovaly dopravu velkého množství vody i na delší vzdálenosti. Zatím co ruční stříkačky mohl obsluhovat kdokoliv, motorová stříkačka vyžadovala zkušenosti strojníka a obsluhu. To vedlo k tomu, že ve velkých závodech, kde se nacházely, byli ustavovány skupinky profesionálních hasičů a placené požární sbory, které vedle péče o techniku měly na starosti i ostrahu. Opodstatnění protipožárního zabezpečení tovární výroby a existenci továrních hasičských sborů, dokládá množství požárů v provozech, při ohrožení zaměstnanců, drahých strojů, skladů a ostatních zařízení továren.
Po zkušenosti s obrovským požárem na severním nádraží ve Vídni z roku 1911 bylo usneseno státní železniční radou a ministerstvem železnic, aby ve velkých stanicích, topírnách, železničních dílnách a skladištích byli zřízeny hasičské sbory. Požární ochrana na železnicích byla až do roku 1952 zajišťována pouze dobrovolnými sbory, zřizovanými jen ojediněle ve větších provozovnách. Tyto dobrovolné jednotky požární ochrany byly tvořeny ze zaměstnanců nejrůznějších pracovišť, kterým povětšině chyběly odborné znalosti a průprava, neboť výcviku nebyla věnována dostatečná péče. Také jejich technické vybavení bylo nevyhovující. Schopnost účinného zákroku v případě požáru u takových jednotek, podmíněná svoláním příslušníků z různých pracovišť, byla v pracovní době vždy velmi malá a v době pracovního klidu prakticky téměř nemožná. V případě požáru byly železnice proto vždy odkázány na často i značně vzdálenou pomoc vnější. Prodleva se zahájením účinného zásahu měla za následek větší škody způsobené požárem.
Zemská ústřední hasičská jednota království Českého čítala v r. 1898 2 tovární sbory a v r. 1912 21 továrních sborů s 802 členy. Německá zemská jednota v království Českém čítala v r. 1912 továrních sborů v okresu: Ústeckém 5, Falknovském 1, Chebském 1, Karlovarském 3, Stříbrském 1, Mimoňském 2, Děčínském 2, Českokamenickém 1, Loketském 1, Libereckém ve městském obvodu 1 ve venkovském 3, Teplickém 3, Trutnovském 6, Ašském 7, Chomútovském 1, Chrastavském 1, Lanškrounském 1, Tanvaldském 3, Vildšteinském 2, Vimperském 1. V roce 1915 měl Svaz Slezsko-pruského hasičstva ve vládním kraji Wroclaw (kam spadali hasičské sbory z Hlučínska a Ratibořicka) 13 podnikových hasičských sborů.
Po vypuknutí 1. světové války došlo k ochromení činnosti všech požárních sborů, včetně továrních. Široký rozmach činnosti hasičstva a zakládání továrních sborů byl přerušen válečnými událostmi let 1914 – 1918. Tak došlo ke zdecimování již rozvinuté hasičské základy. Více než polovina činných členů nastoupila vojenskou službu, hasiči zajišťovali nejnutnější požární pohotovost. V tomto období nevznikly téměř žádné nové tovární požární sbory. V roce 1916 byl zřízen hasičský sbor v továrně na výrobu obuvi Budischowki v Třebíči-Borovině. Jeho založení předcházel požárních továrních objektů v roce 1915. Sbor Velkostatku Hodkov 1916, Lederer Mladá Boleslav, a.s (později Spojené lihovary a drožďárny a.s. Mladá Boleslav /1918/, CARBORUNDUS-ELEKTRIT v Benátkách nad Jizerou (později Továrny strojírenské techniky, závod na výrobu karborunda a elektritu) /1918-19/, Cukrovar Vyškov (český) /1918/, ve 20tých letech vznikl tovární hasičský sbor v Vratislavickém pivovaru (Vratislavice nad Nisou). Život sborů v původní šíři byl obnoven až po vzniku samostatného československého státu.
Rozvoj požární ochrany v letech 1918 - 1938
K dalšímu rozvoji v oblasti požární ochrany dochází až ve dvacátých létech minulého století, kdy dochází k obnovení výroby ve stávajících továrnách a jsou zakládány továrny nové. Kromě dobrovolných továrních sborů, které vznikly např. v továrnách: Karviná-Doly (český) /1921/, chemička Dukla HCHZ Ostrava-Hrušov (německý) /1921/, firma Fürth Neštědice (Nestersitz „Fürt“) /1923/, Zámecký sbor Velké Meziříčí – velkostatek Františka Harracha /1923/, Solo České Budějovice (Helios České Budějovice) /1923/, Důl Hedvika Petřvald (český) /1924/, ZAZ Jaroměř /1924/, Elektrárna Mydlovary /1924/, textilka Velveta 5/1 Stará Paka (později Velveta Varnsdorf a.s. závod 7 Stará Paka) /1925/, jáma Odra Přívoz II /25. prosince 1925/, firma Schnabel Nová Paka (později Velveta Varnsdorf a.s. závod 2 Nová Paka) /1925/, Doly (Solca) Karviná /1925/, Svoboda Motor Kosmonosy /1925/, Důl Pokrok Petřvald (německý) /prosinec 1925/, Drucker Bučovice (později Spojené umělecko-průmyslové UP závody n.p., závod 01 Bučovice) /1925/, Přádelna Malé Svatoňovice /1926/, Továrna na kaolinové zboží Calofrig Borovany /1928/, textilní firma Josef Sochor Dvůr Králové nad Labem (později Tiba Dvůr Králové nad Labem) /1928/, Thonet Mundus Třinec /1929/, Thonet-Mundus Český Těšín (český) /1930/, Velkostatek Františka Harracha, Velké Meziříčí /25. 4. 1931/, Karlova huť Frýdek Místek (český) /1931/, Moravské chemické závody Ostrava - Československá továrna na dusíkaté látky a.s. Ostrava /1932/, Železárny Třinec (český) /1932/, Sklárny Ústí (později České továrny na láhve n.p. Ústí nad Labem) /1933/, Baťa a.s. Otrokovice /1933/, Válcovny trub Bohumín (český) /1934/, Kraupnerova továrna Třebenic /1934/, Cukrovar Ratiboř /1934/, fy. Antonín Štrombach Louny /19. 4. 1934/, Kudrnáčův gumařský závod (dnes Rubena Náchod) /léto 1935/, Spolek pro chemickou a hutní výrobu Hrušov (český) /1935/, Koh-i-noor (později Elektro Praga Hlinsko, závod Jablunkov) /1935/, Fatra Napajedla /1936/, Drátovny Bohumín-Pudlov (český) /1936/, Mücke Melder fy. Karviná-Fryštát /1936/, Optikotechna Přerov (dnes Meopta a.s. Přerov) /20. 12. 1936/, AERO Praha /1937/, sklárny Cesar Crystal Josefodol /1937/; Železárny Vítkovice (český) /1937/, Drátovny Bohumín-Pudlov (polský) /1938/, požární četa cukrovaru v Cholticích /1938/, Železárny Třinec (polský) /1938/, akciový pivovar Budvar (Budweis-Budweiser) České Budějovice /1938/, Důl Pokrok Petřvald (polský) /1938/, Drátovny Bohumín (německý) /1939/, chemička Hrušov (německý) /1. dubna 1939/, Železárny Třinec (německý) /1939/, Důl Pokrok Petřvald (německý) /1939/, Báňská a hutní společnost Vamberk /1939/ a další, vznikají první profesionální hasičské tovární, nebo též závodní sbory. Dle dostupných materiálů jsou to sbory u těchto továren: továrna na výbušniny Explosia Semtín a Spolek pro chemickou a hutní výrobu Rybitví později VCHZ Synthesia (dnes Aliachem, a.s., o.z.., Synthesia Pardubice) /1923/, Škodovy závody v Plzni /9. 5. 1926/ (později Škoda Plzeň a.s., dnes Škoda Služby a.s. Plzeň), Strojírny Polička (ADAST Polička dnes Poličské strojírny a.s. Polička) /1926/, akciová společnost Škodových závodů v Plzni - závod Adamov (později opět Adamovské strojírny) /1934/, Válcovny trub Bohumín (polský) /1938/, Válcovny trub Bohumín (německý) /1939/.
K 1. březnu 1936 bylo již v České zemské hasičské jednotě organizováno 12 továrních sborů.
Požární ochrana v období okupace 1938 - 1945
Německá zemská Jednota pro hasičství a záchrannou
službu na Moravě (Deutscher Landesverband für Feurwehr- und Rettungswesen in
Mähren) čítala k r. 1933 21 dobrovolných továrních sborů, k r. 1934
18 dobrovolných továrních sborů (583 členů a z nich 29 samaritánů).
V roce 1935 německo-česká „Tanvaldská okresní hasičská jednota“ okr.
Jablonec čítala 10 továrních sborů. V roce 1936 v německých továrních
sborech v Čechách bylo registrováno 1 382 továrních hasičů. Zákony,
kterými se vydaly řády policie požárové pro Čechy, Moravu a Slezsko
v letech
I v tomto, pro náš stát nelehkém období, vznikají nové dobrovolné i profesionální závodní sbory. Z dobrovolných uveďme vzniknuvší sbory u továren Sellier & Bellot Vlašim /1939/ vyrábějící zbraně a střelivo, Sbor dobrovolných továrních hasičů ve Skřivanech /1939/, Strojírny Chotěboř /1939/; Akciové železárny v Hrádku (dnes Železárny Hrádek u Rokycan a.s.) /1940/, Moravan Otrokovice (dnes Moravan Aviation a.s.) /1940/, Thonet n.p., závod Halenkov /1940/; Sklárny Strání /1941/, Česká zbrojovka ČZ Uherský Brod /1941/, sklárny fy. Kopp a Syn Janštějn (později Osvětlovací sklo Janštejn dnes Sklárny Janštejn, s.r.o.) /1942/, RICO Havlíčkův Brod /1942/; chemička Hrušov (smíšený) /1942/, strojírna TOS Čelákovice /1942/, Zetor Brno /1942/, firma Jan Svědík Bystřice (dnes Interier a.s., závod Bystřice) /1942/, Strojírny Jičín /1943/, nábytkářská továrna Thonet Holešov (dnes TON a.s. Holešov – továrna na ohýbaný nábytek) /1943/, kožedělná firma Antonín Jelínek a syn Velké Meziříčí /19. 4. 1943/, ZPA Nová Paka (Závody průmyslové automatizace) /1943/, chemická barvírna Färberei Lodenitz v Loděnici u Berouna (po r. 1948 Gramofonovy závody) /1944/, ALFA Solnice /1944/, Elektrárna Komořany (UNITED ENERGY a.s. právní nástupce, a.s. Komořany, Most 1 dříve 1.SZT a.s. Komořany u Mostu) /1944/. V průběhu druhé světové války byla zřízena jednotka dobrovolných hasičů v železniční stanici Liberec na ochranu vlastní stanice i bývalých železničních dílen, za války nařídili Němci zřízení závodního sboru v papírnách Lukavice (dnes Olšanské papírny a.s. Lukavice), Benzina Roudnice nad Labem. Z profesionálních sborů jsou to dle dostupných pramenů a informací Baťovy závody ve Zlíně /1940/, Železárny Vítkovice (Werks Berufsfeuerwehr od r. 2007 VÍTKOVICE REALITY DEVELOPMENTS s.r.o.) /1. 4. 1941/, Železárny Kunčice /1942/, Škodovy závody, závod Hradec Králové (německý) /listopad 1942/; Zetor n.p. Brno /1947/, Akciové železárny v Hrádku /1949/.
Vznik sborů u chemických továren v Neratovicích-Spolek pro chemickou a hutný výrobu (německý sbor) a v Litvínově (německý sbor) není v dostupných pramenech přesně uveden. Všechny tyto sbory byly velmi dobře vybaveny hasební technikou a jejich početní stavy byly také poměrně vysoké. Např. sbor v chemičce Litvínov čítal 180 mužů, ve Škodových závodech Plzeň 170 mužů, Železáren ve Vítkovicích 200 mužů, v Baťových závodech 52 mužů.
Šestiletá
okupace zanechala stopy v závodní požární ochraně. Němečtí okupanti
věnovali požární ochraně a hlavně její organizaci pozornost proto, že chtěli
mít co nejlépe chráněny všechny pro válku důležité hospodářské objekty a
zejména zbrojní závody. Požáry mohli narušit válečné hospodářství. Němci
všude dosazovali na vedoucí místa svoje oddané lidi. Výnosem
ministerstva vnitra z 15. 5. 1939 nemovitosti, požární technika a výzbroj se
staly vlastnictvím příslušných závodů. V roce 1942 byli členové závodních
sborů vyňati „ze služebních povinností v ostatním říšském územní“, tedy
z totálního nasazení. Fašisté, aby donutili hasičstvo pracovat pro jejich
cíle, chránit válečné továrny a jejich provozy, podřídili ho pod ministerstvo
vnitra. Ani tato opatření neutlumila žár odporu proti nenáviděnému fašistickému
režimu. Na to odpověděli členové odbojovou taktikou s heslem: „Při
požárech válečně důležitých závodů spěchejte pomalu, co hoří nechte hořet, co
nehoří důsledně prolejte vodou, aby se zničily stroje, materiál a zásoby.“
Činnost továrních hasičských sborů byla za okupace silně oklestěna a znovu se
začala rozvíjet až po osvobození. Hasiči však nezapomínali na své základní
poslání a založili SDH i v Koncentračním táboře Terezín. V období
těsně po skončení II. světové války došlo k útlumu činnosti závodních
sborů a útvarů, protože hlavním úkolem byla urychlená obnova válkou zničeného
průmyslu. V podnicích chyběly lidé, kteří byli nacisty převedeni do podniků
důležitých pro vedení války. V roce 1945 je založen český tovární sbor
Olivenské Veby, Koh-i-noor České Budějovice. Činnost hasičů v podniku
VLNĚNA Svitávka byla obnovena 7. července
Požární ochrana na závodech v letech 1945 – 1960
Po roce 1945 dochází k opětovnému formování
hasičstva. Vývoj požární ochrany v továrnách po osvobození v roce
1945 tvoří nejméně tři vývojové fáze. První z nich je ohraničena léty 1945
– 1951, druhá léty 1951 –
V
roce
Po roce 1948 nastal prudký rozvoj průmyslové výroby. Hasičstvo se plně zapojilo do zajišťování požární ochrany v novém průmyslu. Byla to doba vzniku velkých továrních celků namísto drobných závodů. Před hasiči vyvstaly úkoly ochrany nových průmyslových objektů a tím i ochrany daleko větších hodnot, než tomu bylo dosud. Vznikají závodní hasičské sbory v desítkách továren a podniků v celé České republice. Hasičstvo obracelo pozornost k požární bezpečnosti průmyslových závodů. Zakládání a rozšiřování továrních sborů se stalo trvalou součástí denní práce obzvláště okresních a krajských hasičských orgánů. Vznikají požární sbory: Chemické závody Lachema Bohumín (dnes Bochemie a.s. Bohumín) /24. 11. 1948/, Důl Gabriela (smíšený) /1948/, Důl Hohenegger Karviná-Doly (český) /1948/, Důl Doubrava (český) /24. 11. 1948/, Hlubina, Důl Dukla Havířov-Suchá (smíšený) /24. 11. 1948/, Důl Barbora Karviná-Doly (smíšený) /24. 11. 1948/, Důl Františka Karviná-Doly (smíšený) /24. 11. 1948/, Důl Jindřich Karviná-Doly /24. 11. 1948/ a Důl Evžen Petřvald /24. 11. 1948/ v Ostravsko-karvinském revíru, Karviná-Doly (český) /1948/, Důl Hlubina Karviná-Doly (smíšený) /24. 11. 1948/, Koksovna Karviná-Doly /24. 11. 1948/, Blumenthal-Vítkovické železárny, šroubárna Karviná-Fryštát /24. 11. 1948/, Jäckel fy.-Vítkovické železárny Karviná-Fryštát /24. 11. 1948/, Elektrárna Karviná-Doly (smíšený) /jaro 1948/, Železárny Karviná /1948/, Cihelna Horní Suchá (smíšený) /24. 11. 1948/, Cihelny Orlová /24. 11. 1948/, Budoucnost-pekárny a řeznictví /24. 11. 1948/, Koksovna Orlová-Lazy /24. 11. 1948/, Nová jáma (Kamenouhelné doly Orlová-Lazy, Důl A. Zápotocký Orlová-Lazy dnes OKD a.s. Důl Lazy) /24. 11. 1948/, Důl Žofie Orlová-Poruba /24. 11. 1948/, Stanice ČSD Petrovice /24. 11. 1948/, Západomoravské plynárny Brno (dnes Jihomoravská plynárenská Brno) /1948/, Důl Hedvika Petřvald (smíšený) /1948/, Thonet-Mundus Český Těšín /obnoven 1948/, v závodě mastného průmyslu Mastna Kostelec (později JmPM Jihomoravský průmysl masný dnes Kostelecké Uzeniny, a.s.) /1948/, Sfinx Vráto /1948/, v jihlavských továrnách Dřevostavba Jihlava, Tabák Jihlava, textilní továrna Pleta Jihlava (později Modeta I a Modeta II) a dalších. 4. dubna 1949 byla zrušena okresní hasičská jednota Moravsko-Ostravská. Jednota se skládala mj. ze 16 závodních sborů.
K zákonu bylo vydáno vládní nařízení č. 135 ze dne 26. září 1950, kde se hovoří o závodním hasičstvu dobrovolném a z povolání s tím, že okresní národní výbory určují, ve kterých závodech má být hasičstvo dobrovolné nebo z povolání a o jakém počtu příslušníků. Dále se tímto nařízením přistoupilo ke zřizování požárních hlídek. Závodních hasičských sborů se dotýká i zákon č. 35/1953 Sb. ze 14. dubna 1953 o státním požárním dozoru a požární ochraně, který v § 11 – úkoly a druhy jednotek požární ochrany se zabývá i problematikou závodních sborů. Vyzvedl masovost v požární ochraně a uložil hasičům úkoly především na úseku prevence a výchovy. V tomto období se tvořily závodní sbory a v malých provozech požární družstva. Vládní nařízení č. 95/1953 z 27. listopadu 1953 rozpracovalo pak organizaci státního požárního dozoru a požární ochrany, tedy i úkoly závodů v požární ochraně /oddíl VII, § 3/. Nový zákon o požární ochraně a prováděcí nařízení nabylo platnosti 1. 1. 1954. K rozpracování některých úkolů, které Zákon č. 35/1953 Sb. o státním požárním dozoru řešil jen rámcově, doplňovala v roce 1955 vyhláška ministerstva vnitra ČSR č. 169 o zajištění a organizaci požární ochrany na závodech, podle které se provádí kontrolní činnost prakticky dodnes. Ve vyhlášce je upraveny odpovědnost vedoucích orgánů závodů a podniků, pracujících a některých jejich organizaci. Za tento úsek zodpovídali ředitelé, kteří však jmenovali referenty požární a civilní ochrany, na něž přenesli zodpovědnost za jmenované úseky. Jak již bylo uvedeno, ukládal zmíněný zákon č. 35/1953 Sb. povinnost provádět kontrolu výcviku zásahových jednotek v závodech. V některých případech docházelo k vzájemnému nepochopení funkcionářů požární ochrany a státního požárního dozoru. Toto období vzájemných neshod končí vydáním Zákona o požární ochraně č. 18/1958 Sb, který byl po celosvazové diskuzi a připomínkování schválen Národním shromážděním 17. 4. 1958. Zákon upravoval i organizaci požární ochrany na závodech, kde za požární ochranu je sice plně odpovědný ředitel podniku, ale otázky požární ochrany musí řešit všichni vedoucí pracovníci i mistři a technici a na druhé straně i vedoucí příslušných ústředních úžadů a orgánů. V části II. Československý svaz požární ochrany a jeho základní úkoly, v § 11, odst. 1 se mj. říká, že „úkolem svazu je napomáhat závodům v boji proti požárům“, dále odst. 3 se zmiňuje o tom, že „Svaz dále provádí požární prohlídky v menších závodech včetně zemědělských“. Středem zájmu svazu byla též požární ochrana závodů, kde však byla celkem malá členská základna. Proto bylo jedním z hlavních úkolů rozšířit počet závodních jednot i počet jejich členů v továrnách. Na ostatní pracovníky závodů působili požárníci zejména organizováním besed a přednášek o požární ochraně. Zákon byl doplněn o rok později vyhláškou ministerstva vnitra ČSR č. 106/59 Ú.l. o organizaci požární ochrany orgánů činných v požární ochraně a zajištění jejich spolupráce i spolupráce s co nejširším okruhem občanů pro mírové i obranné úkoly.
Zásadní obrat v preventivní činnosti a v provádění preventivních prohlídek nastal až v roce 1960 na základě tzv. „Kutnohorské výzvy“. Na 8. plenárním zasedání ÚV ČSPO v listopadu 1959 vyzval okresní výbor ČSPO v Kutné Hoře na základě závazků všech místních jednot v okrese všechny okresní výbory a jednoty v republice, aby v době od 15. listopadu 1959 do 31. března 1960 prohlídky všechny objekty svěřené do preventivní péče ČSPO a pomohly při odstraňování zjištěných závad. Kutnohorská výzva se velice rychle rozšířila po celé republice a přijali ji i velký počet závodních jednot.
Po II. světové válce vzniká velké množství profesionálních závodních sborů až koncem čtyřicátých a počátkem padesátých let. Výjimkou je Technická požární a záchranná služba (dnes Záchranná požární služba letiště Praha-Ruzyně) /1945/ a Hrydrowerk v Mostě (později chemické závody Záluží u Litvínova, Stalinovy závody Záluží u Mostu, CHEMICKÉ ZÁVODY CHZ ČSSP s.p. Litvínov-Záluží, CHEMOPETROL a.s. Litvínov dnes Unipetrol RPA Litvínov) (český sbor), Škodovy závody-Škoda Hradec Králové (později ZVÚ Závody Vítězného února Hradec Králové) (český sbor), ČKD Hradec Králové, které vznikly v roce 1945, avšak požární ochrana v těchto podnicích probíhala již před válkou. Po roce 1948 řada podniků si ustavila své profesionální závodní hasičské sbory. Počtem svých členů byly velice slabé a byly finančně dotovány svými závody. Tyto jednotky byly kombinované s dobrovolnými požárníky v rámci základních organizacích Československého svazu požární ochrany (ČSPO), které byly v závodech též ustaveny. Profesionální i dobrovolní hasiči těchto sborů prováděli společně jednotný výcvik a školení. Na jejich svazovou činnost vedení závodů finančně též přispívala. Tyto závodní útvary v případě požáru zasahovaly jak ve svém závodě, tak mimo něj. Placené závodní požární sbory vznikly u těchto závodů Spolana Neratovice (dnes SPOLANA a.s. Neratovice) /1948/, Spolek pro hutní a chemickou výrobu Ústí nad Labem (dnes SPOLCHEMIE a.s. Ústí nad Labem) /1949/, ŽBC Hrádek u Rokycan /1949/, Urxovy závody, n.p. Ostrava /19. 1. 1951/, n.p. Žďárské strojírny a slévárny Žďár nad Sázavou (dnes ŽĎAS a.s. Žďár nad Sázavou) /1. 9. 1951/, chemická továrna Koramo Kolín /1951/, NHKG Nová huť Klementa Gottwalda n.p. Ostrava (později ISPAT Nová huť, Mittal Stell a.s. Ostrava dnes Arcelov Mittal Ostrava a.s.) /1952-53/, Strojírny Kunovice (později n.p. LET Kunovice dnes AIRECRAFT Industries a.s. Kunovice) /1952/, Blanické strojírny (dnes opět Sellier & Bellot Vlašim) /17. 9. 1952/. V roce 1953 vznikají první Útvary požární ochrany železnic v důležitých dopravních uzlech (od 1. 1. 1995 Hasičská záchranná služba Českých drah a.s. do 30. 6. 2008, od. 1. 7. 2008 HZSP Správa železniční dopravní cesty, s.o.) - Břeclav /1953/, Hradec Králové /1953/, Cheb /1953/, Kolín /1953/, Brno /1953/, České Budějovice /1952-53/, Ostrava /1953/, Plzeň /1953/, Nymburk /1954/, Olomouc /1953-54/, Krnov /1954/, Česká Třebová /1956/. Postupně bylo takto vybudováno v síti ČSD v České republice 16 požárních stanic. Z důvodu absolutního protipožárního zabezpečení skladů pohonných hmot Chemipetrol n.p Benzina (od 1. 1. 1994 ČEPRO a.s.), vznikaly v těchto objektech od r. 1953 závodní požární útvary – 11 jednotek rozmístěných po celé republice se 165 hasiči – Třemošná, Smyslov, Včelná, Bělčice, 04 Hněvice-Roudnice nad Labem, Mstětice, 06 Cerekvice nad Bystřicí, 07 Šlapanov, 08 Loukov u Kroměříže, 09 Střelice u Brna a jSDHP Hájek. Dříve HZSP Čepro Klobouky u Brna; ZPS Benzina Klobouky u Brna, Velká Bíteš, Sedlnice, Plešovec, Potěhy, Nové Město, Bělčice, Třemošná, Cerekvice nad Bystřicí, Šlapanov)
Sloučením závodních jednot spolu s místními, resp. jejich podřízením vedení místních jednot, nemohlo mít dlouhého trvání. Zvláštnosti požární ochrany v závodech byly již tak velké, že je nebylo možné překlenout administrativním pokynem vyvolávajícím zdání jednotné organizace. Průmyslové závody v období od roku 1948 do roku 1955 doznaly velkých změn ve výstavbě i svém technickém vybavení. Další vývoj požární ochrany v závodech a vznik nových dobrovolných závodních jednot (sborů a útvarů) ovlivnil zákon, který vstoupil v platnost 1. ledna 1954, doplnila vyhláška ministerstva vnitra č. 169/1955 Úl, částka 94 ze dne 7. září 1955 o zajištění a organizaci požární ochrany v závodech. Tato vyhláška nově upravovala odpovědnost vedoucích pracovníků za zajištění požární ochrany, včetně povinností jednotlivých pracovníků v oboru požární ochrany. Podle této vyhlášky ve stručném rozboru odpovídali hospodářští pracovníci za požární ochranu v rámci své hmotné zodpovědnosti v celém rozsahu, a to z hlediska řízení, financování i organizace. Současně odpovídali za dodržování všech zákonných ustanovení vyhlášek a podnikových směrnic. Požární ochrana tím byla postavena na novou základnu orientovanou na systém státního požárního dozoru a pracovníci požární ochrany měli možnost účinněji působit na zabezpečování požární ochrany, než tomu bylo dosud. Tato skutečnost však nepřispěla k tomu, že by se počet závodních požárních jednot výrazně zvýšil. Vyhláška upravovala odpovědnost vedoucích orgánů závodů a podniků, pracujících a některých jejich organizací. Důvodem k vydání této vyhlášky byl fakt, že v tomto období docházelo k velkému počtu velkých požárů, které měly negativní dopad na vývoj ekonomiky. Zákon byl odrazem vývoje společnosti a všelidového vlastnictví majetku. Za požární ochranu v závodu zodpovídal ve smyslu uvedených předpisů ředitel. Vyhláška ministerstva vnitra č. 169/55 Ú.l. uložila členům PO pomáhat při školení na závodech, aby každý zaměstnanec závodu znal prevenci a zacházení s ručními hasicími přístroji. Proto na každém závodě byly vypracovány a kontrolními orgány požadovány poplachové směrnice, požární plány, hasební plány, organizováno školení pracujících a ustavení preventisty závodu. Byla to důležitá opatření ke zvýšení požární ochrany socialistického majetku. Ke konci roku 1955 uvádějí celostátní statistiky 795 závodních požárních jednot. V posledních čtyřech letech se ustavilo 479 závodních jednot. V tomto období jsme byli v poměrném vybavení závodů motorovými stříkačkami na předním místě v Evropě. V roce 1959 na závodech pracovalo jen 1 307 závodních jednot.
Přestože vedoucí funkcionáři výrobních zařízení a
organizací byli zodpověděni za stav požární ochrany, věnovali jí nedostatečnou
pozornost a někteří dokonce odmítali pořídit pro ně výzbroj a techniku. Velká
pozornost začala být věnována požární prevenci, byly ustaveny funkce požárních
techniků ve smyslu vládního usnesení č. 212/67 a preventistů,
v devadesátých létech zrušené a v roce 2000 znovu obnovené zákonem č.
237/2000 Sb. Byly zavedeny pravidelné preventivní požární prohlídky se zápisem
do požární knihy a mnoho dalších povinností, které jsou v menších či
větších obměnách zakotveny v současné právní úpravě požární ochrany.
V souladu s ustanovením vyhlášky č. 169/1955 Ú.l. byly zakládány
jednak závodní jednoty, jednak závodní sbory, a to podle místních podmínek.
Snahou bylo utvářet podmínky pro zakládání závodních jednot. Jejich existenci
však neurčovaly jen zájmy požární ochrany, ale i časté reorganizace ve
výrobních podnicích. Většinou mezi závodními jednotami a místními jednotami
ČSPO vládly dobré vztahy, vyskytly se tu i projevy nezdravého lokálního či
resortního zájmu. Např. kritika, že závodní jednoty a sbory jsou zbytečně dobře
vyzbrojeny a že tuto výstroj neužívají, zatímco místní jednoty a sbory
k ní nemají přístup. Rozdíl mezi úrovní vybavení závodních sborů a
místních sborů ovšem existoval. Byl však dán zvláštnostmi požární ochrany
v závodech, specifičností výrobního programu, nutností rychlého zásahu, na
to všechno by místní jednoty nemohly být připravovány. V průmyslu i
v zemědělství došlo k velké koncentraci výrobních procesů, objevily
se nové technologie, docházelo ke stále většímu hromadění surovin i hořlavých
materiálů v objektech. Proto také požáry vznikající v té době
působily vesměs velké přímé škody, ale i škody následné, vyvolané omezením výroby
nebo dalšími opatřeními. Rozhodujícím prvkem při zásahu se stala jeho rychlost.
Vedení závodů si vesměs uvědomovalo důležitost požární ochrany, ale z různých
příčin růstávala vyhláška ministerstva vnitra o požární ochraně na závodech
nerealizovaná. S rozvojem průmyslu dochází k nárůstu členské
základny. Téměř každá továrna má svůj vlastní hasičský – požární sbor. Jako
dobrovolní členové ČSPO se podíleli i členové závodních jednot na životě a
činnosti organizace. Účastnili se celostátní požárnické soutěže o nejlepší
požární družstvo, soutěže Požárníci na pomoc zemědělství, ale zejména
zúčastňovali se výcviku, školení, pečovali o preventivní ochranu proti požárům
na svém pracovišti. Závodní jednoty ČSPO vznikaly nejdříve ve větších
podnicích, kde již existovaly požární sbory jako zásahové jednotky. I
v některých středních a malých závodech sice byly požární sbory, ale
většinou o jejich výcvik nikdo nepečoval. Naopak v podnicích, kde
existovaly závodní jednoty, velitelé požárních sborů se zúčastňovali pravidelných
instruktáží pořádaných okresními výbory ČSPO a závodní jednoty v těchto
závodech se staraly o vypracování poplachových směrnic, o vybavení dílen a
provozů hasebními prostředky, o vodní zdroje a ve spolupráci s okresním
výborem pořádaly námětové cvičení a rozvíjely i některé formy kulturní
činnosti. Společně se zajišťováním požární ochrany zemědělských závodů a malých
provozoven, probíhalo zajišťování požární bezpečnosti v průmyslových
závodech. K zakládání dalších závodních jednot vyzýval i usnesení sjezdů
ČSPO. Po II. sjezdu ČSPO a po VII. plenárním zasedání ÚV ČSPO, které rozebralo
otázky požárního zajištění průmyslových závodů, začala se prohlubovat činnost
dobrovolných požárníků v závodech. V roce 1960 sdružoval
Československý svaz požární ochrany 1 311 závodních jednot. Ke konci roku 1961
měl Československý svaz požární ochrany 1 501 závodních jednot Zakládání
závodních jednotek PO ve zvýšené míře odstartovala realizace usnesení ÚV ČSPO
z května 1962 o pomoci a ochraně zemědělských a průmyslových závodů před
požáry a o zvýšení preventivní ochrany a výchovy pracujících v průmyslu.
Velmi přísně bylo dbáno, aby na všech úsecích závodů byly zaměstnanci
seznamování, poučeni a školeni, jak požárům předcházet a jak si počínat
v případě jejich vzniku. Požární technici závodů a pracovníci OV ČSPO měli
v této době největší podíl na zakládání závodních jednotek PO. Statistika
z roku 1963 uvádí, že v ČSPO bylo tohoto roku evidováno 2 188
závodních sborů (závodních jednot). Dne
Dne 17. dubna 1958 byl vydán zákon č. 18/1958 Sb., o požární ochraně, který platil po dobu 27 let. Podle tohoto zákona byli povinni řešit požární ochranu v závodech všichni vedoucí pracovníci. Zákon určil druhy jednotek požární ochrany, které se dělily na profesionální a dobrovolné. Na závodech to byly závodní požární útvary (výlučně profesionální) a závodní požární sbory (dobrovolné a smíšené s placenými požárníky). Dále byli v podnicích ustaveny požární hlídky. Závodní požární sbory byly složeny převážně z dobrovolných pracovníků z řad zaměstnanců závodu-členů Místních jednot Československého svazu požární ochrany. Závodní požární jednoty byly dobrovolné sbory na závodech, organizované a řízené OV ČSPO. Koncem šedesátých let dosáhlo zakládání závodních jednotek PO a závodních jednot ČSPO vrcholu. Stejně jako v zákoně o státním požárním dozoru a požární ochraně č. 35/1953 Sb., tak i v tomto zákoně se hovoří o tom, že příslušníkům požární ochrany, tedy i příslušníkům závodních požárních útvarů přísluší stejnokroje a hodnosti. Tento zákon dokonce uváděl, že k upevnění kázně a k usnadnění výkonu služby může ministr vnitra po dohodě s ministrem národní obrany zavést stejnokroje pro příslušníky ostatních složek požární ochrany (byly tím myšleny závodní požární útvary). Zákon č. 237/2000 Sb. u zaměstnanců hasičských záchranných sborů podniků nahradil hodnosti funkčním označením. Označení členů jSDHP řečí Vyhláška MV č. 247/2001 Sb. O organizaci a činnosti jednotek požární ochrany ve znění pozdějších předpisů (226/2005 Sb.).
Trend v zakládání závodních požárních sborů nadále pokračoval:
Loděnice Svádov /1949/, KOTVA (dnes Gala a.s. Prostějov) /1949/; MEZ Brumov
/1949/, n.p. Těstárny Březí u Boršova /1949/, Sklárna Inwald, závod Rudolfova
huť Bystřice /12. 8. 1949/, Výroba pian a varhan Krnov /30. listopadu 1949/,
PILA Hulín (n.p. Pilana Hulín později NÁŘADÍ Hulín dnes Pilana Tools a.s.
Hulín) /září 1949/, Jitex (Jihočeský textil), základní závod Písek (dnes Jitex
Písek a.s.) /15. 12. 1949/, TOKOZ Žďár nad Sázavou /1949/, Lineta Batelov
/1949/, Partex Velké Meziříčí (později Závody Antonína Zápotockého) /1949/,
Perla
Závodní požární útvary zřizovala okresní inspekce státního požárního dozoru v součinnosti s vedením závodů na základě zákona číslo 35/1953 Sb., o státním požárním dozoru a požární ochraně v důležitých objektech, které vyžadovaly zvýšené požární ochrany. Jejich zřízení určoval ministr vnitra na návrh ministra, do jehož odboru závod náležel. Náklady spojené se zřizováním závodních požárních útvarů se hradily z rozpočtu toho ministerstva, do jehož resortu závod náležel a věcné náklady hradil závod. Hasebním obvodem těchto útvarů, složených z požárníků z povolání, byly vlastní závody, avšak v souladu s platnými směrnicemi mohly být na základě souhlasu ředitele příslušného podniku či závodu nasazeny i mimo území podniku. Závodní požární útvary zaujímaly zvláštní místo mezi jednotkami jako nejvyspělejší složka požární ochrany s vysokými nároky na odbornou, mravní, fyzickou a psychickou kvalitu jejich příslušníků. Vybavení těchto jednotek odpovídalo požárnímu nebezpečí prostředí a provozů, ve kterých působili.
Požární ochrana v letech 1960 - 1990
V padesátých a šedesátých létech vznikají další závodní požární útvary. Z největších a nejvýznamnějších je možno uvést národní podnik Královopolská Brno /1951/, Středočeské strojírny Vodochody (dnes AERO Vodochody, a.s.) /1953/, Benzina Šlapanov (dnes Čepro a.s., Praha středisko 07 Šlapanov) /1953/; Benzina Loukov (dnes Čepro a.s., Praha středisko 08 Loukov u Kroměříže) /1. 7. 1955/, ŽBC Železárny Hrádek u Rokycan /1955/, Železárny a drátovny Bohumín (později Bohumínské železárny Gustava Klimenta dnes ŽDB Group a.s. Bohumín) /1955/, Zbrojovka Brno /1956/, Železorudné doly a hrudkovny pro úpravu železné rudy ŽDH Ejpovice (RND - Rudné a nerudné doly n.p. Ejpovice, ŠKODA Plzeň, závod Ejpovice) /1. 3. 1956/, Elektrárna Tisová (dnes ČEZ UKE ETI Tisová) /1958/, Svit Otrokovice /1958/, Svit Gottwaldov (Zlín) /1959/, ZPSL Ostrava (Česká správa letišť ČSL s.p. Letiště Mošnov dnes Letiště Ostrava a.s.) /1959/, Vlárské strojírny s.p. Slavičín /1959/, chemické továrny Kaučuk, a.s. Kralupy nad Vltavou (dnes SYNTHOS Kralupy a.s.) /1962/, NCHZ Dehtový závod Valašské Meziříčí (n.p. Urxovy závody Valašské Meziříčí dnes DEZA a.s. Valašské Meziříčí) /1963/, Elektrárna Tušimice /1963/, SEPAP Severočeské papírny n.p. Štětí /1963/, Fatra Napajedla (dnes Aliachem a.s. Napajedla) /1965/, Válcovny plechu Frýdek-Místek /1. 10. 1965/, TECHNOPLAST Chropyně (dnes Aliachem a.s., odštěpný závod Fatra Chropyně) /1966/, Elektrárna Ledvice /1966/, Elektrárna Prunéřov (dnes EPR Elektrárna Mělník pobočná stanice Elektrárna Prunéřov Kadaň-Prunéřov) /1966/, Silon n.p. Planá nad Lužnicí /1967/, Slévárna Škoda České Budějovice /1968/, ČKD Kutná Hora /1968/.
Jestliže bylo uvedeno, že po roce 1948 vznikají
desítky dobrovolných závodních hasičských, od roku 1953 požárních sborů, a
k dalšímu nárůstu dochází po roce 1955, tak tento slibný vývoj byl
zastaven v roce 1965. Ve dnech 27.-29. ledna 1965 se uskutečnilo zasedání
ÚV KSČ, jež mj. projednávalo otázky práce a výstavby společenských organizací.
Ústřední výbor se nakonec usnesl přenést působnost těch společenských
organizací, jejichž činnost není bezprostředně spjata s výrobním procesem,
ze závodů do míst, kde pracující tráví většinu svého času, tzn. do místa
bydliště. Mezi takové byly počítány i závodní jednoty ČSPO. ÚV ČSPO přijal
poslušně toto usnesení. Po rozpracování rozhodnutí stranických orgánů zasedáním
IV. pléna ústředního výboru ČSPO ze dne 7. května 1965 bylo zavedeno
dvoustupňové řízení v podmínkách ČSPO a došlo k již zmíněnému
(dočasnému) ukončení všech činnosti požárních sborů (závodních jednot) ČSPO a
jejich vyvedení ze závodů v celostátním měřítku. Termín pro zrušení
závodních jednot byl direktivně stanoven na 30. září, nejpozději k 15.
listopadu 1965. ČSPO dostal za úkol poskytovat vedení závodů účinnou pomoc při
zabezpečování jednotlivých provozů před požáry takovými formami, které budou
sladěny s výrobou. V tomto opatření se ukázalo, že šlo o nedomyšlený
a ukvapený postup. Ústřední orgány předpokládaly, že uvolnění členové přestoupí
do místních jednot ČSPO v místě bydliště. Byl to však omyl, protože
k začlenění do místních jednot docházelo zcela výjimečně. Ačkoliv se
funkcionáři ČSPO pokoušeli přesvědčit uvolněné členy ze zrušených závodních
jednot ke vstupu do MJ ČSPO, přesvědčovací akce neměla úspěch. Značný počet
členů závodních jednot odmítl pracovat v místě svého bydliště s výmluvou,
že stejně musí v závodech zajišťovat požární ochranu, že nebudou platit
členské příspěvky, které za ně dříve platil závod. Část členů závodních jednot
z ČSPO vystoupila. Z toho důvodu došlo k poklesu členské
základny. Je pochopitelné, že toto opatření vyvolalo u části funkcionářů
zklamání a nesouhlas. Po celých posledních 10 let požárníci dobrovolnou požární
ochranu v závodech trpělivě budovali, a proto reorganizace v říjnu
1965 vyvolala mezi členy ČSPO roztrpčení. Zrušení závodních požárních jednot
bylo velkou chybou, ale i zároveň škodou, neboť byla zlikvidována velmi dobře
organizovaná proti požární instituce. To, že závodní jednotky plnily svůj účel,
tomu nasvědčuje i okolnost, že v některých podnicích zpočátku odmítli
pokyn ke zrušení závodních jednot ČSPO respektovat. Mnohde se snažili najít
cestu, jak toto opatření obejít, když ze zrušených závodních jednot zřídily
místní jednoty. Činnost byla zachována, ale musel být změněn jejich název.
V názvu organizace byl závod vynechán a organizace byla prezentována podle
názvu ulice, ve které se nacházel. Závažným faktem však bylo, že průmyslové
závody i zemědělská družstva se ocitla ze dne na den bez požární ochrany,
kterou dříve zabezpečovaly závodní požární sbory. Péče o požární ochranu
v závodech pak přešla na okresní inspekci požární ochrany. V závodech
zůstaly zachovány jako represivní složky jen požární sbory, požární družstva CO
(zásahové jednotky) převážně jako služba civilní obrany v rámci jednotného
systému výchovy CO, byly zřízeny požární hlídky, případně závodní požární
útvary v největších průmyslových podnicích, které i organizačně spadaly
pod vedení závodu. Tato organizační opatření neměla však dlouhého trvání a
v roce 1968, podle usnesení ÚV SPO jsou opět zřizovány závodní organizace
SPO, ne však na všech závodech a podnicích, jako dříve. Značný počet požárů
v letech 1966 – 1969 donutil však příslušná ministerstva a orgány
k tomu, že bylo odvoláno zrušení závodních jednot ČSPO z roku 1965.
Neuběhlo ani 5 let a požární ochrana se opět dostává do závodů, ale poněkud
pracným způsobem. Řada závodních jednot se tehdy rozpadla a jejich činnost
nebyla již vůbec, nebo ne zcela v plném rozsahu obnovena. Počínaje rokem
1971 se opět zakládaly dobrovolné požární sbory v závodech a podnicích a
to podle dohody hospodářského vedení a ČSPO. Na celostátní konferenci v Praze
dne 11. listopadu 1968 byla ukončena činnost ČSPO jako celostátní organizace
dobrovolné PO a byly vytvořeny dva samostatné svazy PO (a to Český a Slovenský
SPO). Hned příští den, tj. 12. 11. 1968 se konal první sjezd Českého svazu PO.
Přijaté stanovy přinesly dost novinek do činnosti PO. Změnil se název Závodní
jednoty se změnil na Závodní požární sbor (bylo to však v rozporu se současným
zněním tehdejšího zákona o PO, kdy požární sbory byly výkonnými jednotkami PO
závodů, zatím co základní články byl jen občanskými sdruženími (tj. spolky) v
lůně Národní fronty. Po ustavujícím
sjezdu Svazu požární ochrany ČSSR v roce 1973 se vliv této dobrovolné
organizace pozvolna znovu začal šířit i na závody. Ve dnech
Nutno zdůraznit, že veškeré závodní jednotky PO byly velmi dobře vybavovány technikou, technickými a chemickými prostředky pro případnou ekologickou havárii, speciálně školeny pro zásah ve svých provozech, kde se členové (zaměstnanci) samozřejmě vyznali nejlépe. Závodní jednotky (ZJ) SPO musely být v každém závodě. Za činnost ZJ v závodě byl odpovědný ředitel závodu, který také ukládal úkoly v ochraně proti škodám způsobených požáry atd.
Ustavení závodních organizací ČSPO, SPO
Zj ČSPO n.p. MOP Rožnov pod Radhoštěm (později LOANA závod Rožnov pod Radhoštěm) /10. 3. 1950/; Zj ČSPO n.p. MOP Dolní Bečva (LOANA závod Dolní Bečva /1950/; Zj ČSPO Motorpal Jihlava /1950/, Zj ČSPO Konopa n.p. Boletice (dnes Lanex a.s. Bolatice) /1951/, v polovině padesátých let byly postupně ustaveny Zj ČSPO přerovských závodech: Kazeto, Juta, Masna, Moravské chemické závody a Přerovské strojírny, na Kojetínsku: Zj ČSPO v kojetínském cukrovaru, Zj ČSPO na Hranicku: Cementárna Hranice, Sigma Hranice, Kamenolom Olšovec, Solo Lipník n. B., TOS Lipník n. B. Zj ČSPO u Severomoravských dřevařských závodů ve Vlkoši, v Elektro-Praga Milotice n. B., v cukrovarech Brodek u Přerova, Dřevohostice a Prosenice, na valašskomeziříčsku: Zj ČSPO ve Valašských dřevařských závodech a v n.p. Tesla Rožnov pod Radhoštěm. obnovena Zj SPO n.p. Vitka Svitávka /1957(9?)/, Zj ČSPO Důl Stachov Radvanice /leden 1957/, Zj ČSPO HCHZ Dukla Hrušov /1961/, Zj SPO Moravské sklárny Karolinka /4. 1. 1964/, Zj SPO n.p. Stavostroj Nové Město nad Metují /1964/; Zj SPO pivovar Budvar České Budějovice /1968/, Zj SPO pivovar Samson České Budějovice /1968/, Zj SPO Elektrárna Mydlovary /1968/, Zj SPO Mape Mydlovary, Zj SPO Škoda České Budějovice /1968/, Zj SPO Koh-i-noor Gama České Budějovice /1968/, Zj SPO Železárny Prostějov /1969/, Zj SPO TONASO Neštěmice /1. ledna 1969/, ZPS ČSPO VŠB Poruba /26. listopadu 1970/, znovuustaven Zj SPO Dukla Hrušov /1971/, Zj SPO n.p. Meopta Přerov /1971/, Zj SPO SKLO UNION Řetenice /květen 1973/, Zj SPO Důl Staříč /30. ledna 1976/, Zj SPO Závody Antonína Zápotockého Vladislav /1980/, Zj SPO Tesla Jihlava /1981/,
Existence některých jednotek se však, bohužel, ukázala jako krátkodobá, neboť přestaly vyvíjet činnost a byly vedeny pouze úředně, až zcela zanikly. K 1. 1. 1985 bylo ve SPO ČSSR celkem 1 006 základních organizací SPO na závodech.
Závodní požární sbory, tzv. smíšené s placenými požárníky (jednotka sboru dobrovolných hasičů podniku, do které jsou za účelem zvýšení akceschopnosti a zkvalitnění činnosti zařazeny i osoby vykonávající tuto službu jako svoje zaměstnání): Železárny Třinec /1. 1. 1912/; Škoda Mladá Boleslav /1914/; Škodovy závody Plzeň /květen 1919/; Baťa a.s. Zlín /1930/; Baťa a.s. Otrokovice (později Svit Otrokovice) /24. února 1935/; n.p. Fatra Napajedla /1939/; Detona Bohuslavice nad Vláří (později Vlárské strojírny k.p. Slavičín) /1940/; Meopta Přerov /1941, obnoven 1951/; Česká zbrojovka Uherský Brod /1952/; Dechtochema Velvěty-Spolchemia Velvěty (Spolek pro chemickou a hutní výrobu) /1953/; Česká správa dopravních letišť Brno-Tuřany /1954-5/; OBAS Rudolfova huť Dubí /1960/; MEZ Mohelnice (později SIEMENS, a.s. Mohelnice) /1963/; n.p. Rudý říjen (Barum) Otrokovice /1968/; Galena Opava-Komárov (dnes IVAX Pharmaceuticals s.r.o. Opava 9) /1972/; AZNP Kvasiny /1972/; Chemophrarma n.p. Ústí nad Labem /1973/; Oděvní průmysl Prostějov (dnes Oděvní podnik, a.s. Prostějov) /1973/; Tranzitní plynovod, s.p. KS Kompresorová stanice Kralice nad Oslavou (později RWE TRANSGAS a.s.) /1974/; KABLO Vrchlabí /1976/; KABLO Velké Meziříčí /1978/; Rubena Náchod /1978/; Rubena Náchod, závod Hronov /1978/; letecká továrna Mesit Uherské Hradiště (dnes Mesit Reality s.r.o. Uherské Hradiště) /1980/; Zlínské letecké závody Otrokovice (dnes Moravan Aviation a.s. Otrokovice) /1980/; Farmakon Olomouc (dnes Farmak a.s. Olomouc) /1983/; Fosfa s.p. Břeclav-Poštorná /29. 12. 1989/; VÚ 5333 Halenkov /1. 1. 1994/; SCB Foundry, a.s. České Budějovice /2001/; DEKONTA a.s. /10. 1. 2002/.
Požární ochrana v letech 1990 – dosud
Koncem 90-tých let, příchodem sametové revoluce, přichází i konec závodních hasičských sborů. Finanční, ale i materiální podpora již není na takové úrovni jako tomu bylo v minulých letech, což vedle k tomu, že hasiččinu dělají jen skalní nadšenci. Od roku 1. 1. 1995 jsou v podnicích jednotky sboru dobrovolných hasičů podniku, jejich počet je podstatně nižší než před rokem 1989, přesný počet není znám. Počet sborů dobrovolných hasičů podniků v druhé polovině 90tých let dosáhl počtu 1 084 s počty 41 616 hasičů. V jednotkách SDHP zařazeno zařazeno v roce 2004 – 4 143 hasičů a 2006 - 2 974 hasičů. 1. října 1991 vznikl 21. Vojenský záchranný pluk CO Olomouc- požární četa (později hasičská záchranná četa „75. záchranná a výcviková základna Olomouc“). Přeměnou 4. průzkumného praporu 31. 10. 1992 vznikl 12. záchranný pluk CO v Jindřichově Hradci-požární četa (později hasičská záchranná četa „72. záchranná a výcviková základna Jindřichův Hradec - 153. záchranný prapor Jindřichův Hradec“), 30. června 1994 73. záchranný pluk CO Rakovník-požární četa (později hasičská záchranná četa „73. záchranná a výcviková základna Rakovník“). Od 1. ledna 1994 došlo k vytvoření u VÚ 2547 Halenkov (VÚ 5333 Halenkov) 5-ti členného profesionálního družstva hasičů. To mělo za úkol zajišťovat požární ochranu v objektu vojenského útvaru. Začátkem devadesátých let to vypadalo, jako by dobrovolní hasiči nebyli potřební. Došlo k útlumu a některé závodní sbory dokonce zanikly. Výjimkou je jednotka SDHP Fehrer Bohemia s.r.o. závod 01 Česká Lípa /1995/ a jednotka požární ochrany a.s. DEKONTA která byla zřízena 10. ledna 2002. Za nového majitele ČKD Kutná Hora byl založen SDHP SCB Foundry, a.s. – Slévárna České Budějovice 1 s hasiči z povolání v roce 2001. Závodní požární sbor JZD Zahořany převeden v říjnu 1999 na jSDHP ZKS AGRO Zahořany s.r.o. Při HZSP Válcoven plechu Frýdek Místek byli zřízeni dobrovolní hasiči od roku 2001 do konce roku 2006 v počtu 15 zaměstnanců z důvodu rozsáhlé restrukturalizace a snížením početních stavů profesionálních hasičů a byli určeni k výpomoci v případech mimořádných událostí jako povodně, ekologické havárie a asistenční hlídky. Do hasebních činností nebyli začleňováni z důvodu nedostatečného vybavení výstrojí. V průběhu roku 2000 u 75. záchranné a výcvikové základny Olomouc vznikl odloučený 157. Ženijní záchranný prapor (žpr) Hlučín. Požární hlídka Fehrer Bohemia s.r.o. závod 02 Liberec založena 2003. Jednotka SDHP Vetropack Kyjov obnoven 1. 11. 2007.
Počty jednotek SDH podniků
1991 x |
1992 x |
1993 x |
1994 x |
1995 x |
1996 x |
1997 x |
1998 1156 |
1999 825 |
2000 681 |
2001 570 |
2002 473 |
2003 430 |
2004 407 |
2005 284 |
2006 261 |
2007 258 |
2008 256 |
|
|
|
|
|
|
Křížek značí, že uvedený údaj nebyl statisticky sledován nebo není z jiných důvodů k dispozici.
Podíl zásahů jednotek SDH podniků z celkového počtu
1991 x |
1992 x |
1993 x |
1994 x |
1995 1,3 % |
1996 x |
1997 x |
1998 x |
1999 2,3 % |
2000 1,8 % |
2001 1,4 % |
2002 1,0 % |
2003 0,7 % |
2004 0,6 % |
2005 0,9 % |
2006 0,7 % |
2007 0,6 % |
2008 0,5 % |
|
|
|
|
|
|
Počet zásahů JSDH podniků převažuje počet zásahů u požárů a planých poplachů. Dobrovolné hasičské jednotky, které působí v podnicích, zasahují především v areálech firem. Dobrovolné podnikové hasičské jednotky k zásahům mimo areál zpravidla nevyjíždějí.
Zásahy SDH podniků
1991 x |
1992 x |
1993 x |
1994 1870 |
1995 2101 |
1996 1360 |
1997 1972 |
1998 1840 |
1999 2048 |
2000 1809 |
2001 1400 |
2002 1381 |
2003 879 |
2004 804 |
2005 1039 |
2006 1007 |
2007 802 |
2008 |
|
|
|
|
|
|
„Úsporná opatření“. Jak by vypadal požár v případě jeho volného rozvoje až do příjezdu hasičského záchranného sboru kraje. Jedná se sice jen o několik minut, protože doba jízdy je vzhledem ke vzdálenosti opravdu minimální. Ale i těch několik minut může znamenat mnoho. Jakých parametrů by požár za těchto několik minut asi dosáhl? Ukázalo se tedy, že i sbory dobrovolných hasičů podniku mají svůj význam. Pozornost věnovaná požární ochraně v závodech je na místě, neboť výše škod způsobovaných požáry v průmyslu má rostoucí tendenci. Tato skutečnost je aktuální zvláště nyní, kdy v celé řadě podniků dochází v souvislosti s úspornými opatřeními k rušení sborů dobrovolných hasičů nebo omezování jejich činnosti. Jsou tedy taková opatření opravdu úsporná. Našla by se celá řada příkladů, kdy rychlým zásahem, ať už v závodě, nebo mimo něj, prokázaly závodní požární sbory svou oprávněnost. Vývoj, kterým tyto sbory prošly, byl provázen vždy obětavostí a odpovědností členů, na nichž spočívala a bude spočívat největší odpovědnost při zabezpečování požární ochrany v závodech. Všechny zmíněné SDH na závodech jsou zcela rovnocennými partnery SDH v jednotlivých obcích a svou bohatou činností nezůstávají za nimi. Mají navíc specifické poslání – chránit podnikový majetek, po bezpečnostní stránce zajisti plynulý chod výroby a včasným zákrokem zabránit případným ztrátám při požáru. Třebaže jejich postavení je poněkud složitější, dosahované výsledky svědčí o kladném přístupu při plnění úkolů nad rámec pracovních povinností.
V roce 1948 byl dobrovolný hasičský sbor Spolana n.p. Neratovice přeměněn na profesionální hasičský sbor, v roce 1954 byl z rozhodnutí ministra vnitra, závodní hasičský sbor přejmenován na ZPÚ Vítkovice, 1955 byl ZPS Spolana Neratovice přejmenován na ZPÚ, z rozhodnutí okresní inspekce státního požárního dozoru byl v roce 1955 ustaven ZPÚ ŽBC Hrádek u Rokycan, 1958 byl ZPS Vlárské strojírny k.p. Slavičín a ZPS Svit Otrokovice zrušen a byl vytvořen ZPÚ, v roce 1959 byl na žádost vedení n.p. Svit Gottwaldov ZPS zrušen a ustaven ZPÚ. Od 1. července 1971 byla ZPS n.p. Rudý říjen (Barum) Otrokovice přejmenován na ZPÚ. Roku 1998 byl SDHP Škoda Auto a.s. v Kvasinách organizačně začleněn do HZSP Mladá Boleslav.
Zrušené Zj ČSPO, ZJ SPO, SDH
1876 německý závodní hasičský a záchranářský sbor při uhelném dole Heiriches-Glück-Zeche Petřvald-Březiny přeměněn na obecní dobrovolný sbor, 7. 3. 1901 fy. Emanuel Feuerstein a spol. Hořice přejmenován na Sbor dobrovolných hasičů odděl. II, 30. června 1939 nebo 12. února 1940 Ferdinand a Emil Kallab Velké Meziříčí; 1942 textilní SDH ve Svitávce; 1948 hasičský sbor n.p. Vitka Svitávka (SDH); 1951 Zj ČSPO n.p. MOP Rožnov pod Radhoštěm; 1951 Zj ČSPO n.p. MOP Dolní Bečva; 5. dubna 1951 s.p. KABLO závod Vsetín, n.p. MEZ Vsetín a n.p. Krásenské sklárny závod Vsetín sloučen s SDH Vsetín, 20. července 1951 Thonet n.p., závod Halenkov-n.p. UP závody, závod Halenkov splynul s Mj ČSH Halenkov jako její pomocné družstvo, 21. května 1951 n.p. Krásenské sklárny Valašské Meziříčí převeden na Mj ČSH v Krhové a ve Valašském Meziříčí, 21. června 1951 n.p. moravskoslezské pily, závod Valašské Meziříčí (Valašské pily Valašské Meziříčí), 1951 ČESANA Mladá Boleslav, 1951 Sklárny Moravia-utvořili odbočku městského sboru, 1953 převedeni dobrovolní hasiči z textilky Vlněna do Mj ČSPO ve Svitávce, 10. prosince 1964 Zj ČSPO TOS Čelákovice, 10. prosince 1964 Kovohutě Čelákovice, 1965 BSS Brandýs nad Labem, 21. června 1965 Zj ČSPO Žďas Žďár nad Sázavou, 21. června 1965 Zj ČSPO n.p. Alpa Velké Meziříčí, 21. června 1965 Zj ČSPO n.p. Galla Měřín, 21. června 1965 Zj ČSPO Léčebna dlouhodobě nemocných Buchtův kopec, říjen 1965 Zj ČSPO Důl Stachov Radvanice; 1965 Zj ČSPO LOANA závod Rožnov pod Radhoštěm; 1965 Zj ČSPO LOANA závod Dolní Bečva; 1965 Zj ČSPO ZAZ Jaroměř; 1965 Zj SPO Tiba 03 Červená Skalice; 1965 Zj ČSPO Mileta; Červená Skalice; 1965 Zj ČSPO Veba Broumov; 1965 Zj ČSPO Veba Olivětín; 1965 Zj ČSPO Tepna 12 Červený Kostelec; 1965 Zj ČSPO MEZ Náchod; 1965 Zj ČSPO Tepna 01 Náchod; 1965 Zj ČSPO Tepna 03 Náchod; 1965 Zj ČSPO Karosa Jaroměř; 1965 Zj ČSPO Tiba Jaroměř; 1965 Zj ČSPO TOS Hronov; 1965 Zj ČSPO Veba n.p., Broumov – závod Olivětín; 1965 Zj ČSPO ČSD Děčín; 1965 Zj ČSPO Česana Boletice; 1965 Zj ČSPO Kablo Děčín; 1965 Zj ČSPO Kovohutě Děčín; 1965 Zj ČSPO Kovona Boletice; 1965 Zj ČSPO Narex Děčín; 1965 Zj ČSPO Perla 02 Česká Třebová n.p., 1965 Zj ČSPO Mosilana Česká Třebová, 1965 Zj ČSPO UP závodů Koryčany, 1965 Zj ČSPO Přerovské strojírny, 1965 Zj ČSPO Elektro-Praga Milotice nad Bečvou, 1965 Zj ČSPO Cementárna Hranice, 1965 Zj ČSPO Kamenolom Olšovec, 1965 Zj ČSPO POŽ ČSD Přerov, 1965 Zj ČSPO Lýko Přerov, 1965 Zj ČSPO n.p. Masna Přerov, 1965 Zj ČSPO KOZETO, n.p., závod 01 Přerov, 1965 Zj ČSPO Severomoravské dřevařské závody, n.p. závod Vlkoš, 1965 Zj ČSPO Severomoravské cukrovary, k.p., závod Kojetín, 1965 Zj ČSPO Severomoravské cukrovary, k.p. závod Brodek, 1965 Zj ČSPO Severomoravské cukrovary, k.p. závod Prosenice, 1965 Zj ČSPO Severomoravské cukrovary, k.p, závod Dřevohostice, 1965 Zj ČSPO n.p. Přerovské strojírny, n.p. Přerov, 1965 Zj ČSPO n.p. Meopta Přerov, 1965 Zj ČSPO CHEMOPETROL, k.p., PŘCHZ Přerov, 1965 Zj ČSPO JUTA, n.p., závod Přerov, 1965 Zj ČSPO JZD „ČSP“ Toubky nad Bečvou, 1965 Zj ČSPO Sigma, k.p. Hranice, 1965 Zj ČSPO SOLO, n.p., závod Lipník nad Bečvou, 1965 Zj ČSPO TOS, k.p., závod Lipník nad Bečvou, 1965 Zj ČSPO Konopa n.p. Boletice, 1965 Zj ČSPO Rostex Vyškov; 1965 Zj ČSPO Bioveta Ivanovice; 1965 Zj ČSPO Velkoobchod Holubice; 1965 Zj ČSPO Středněmoravské dřevařské závody Bučovice (UP Bučovice); 1965 Zj ČSPO Sladovna Ivanovice, závod Vyškovan; 1965 Zj ČSPO Pivovar Vyškov; 1965 Zj ČSPO SVA Rousínov; 1965 Zj ČSPO UP Rousínov; 1965 Zj ČSPO Adast Vyškov; 1965 Zj ČSPO cukrovar Vyškov; 1965 Zj ČSPO Juta, n.p. Opava; 1965 Zj ČSPO Karnola, n.p. Opava; 1965 Zj ČSPO OSTROJ, n.p. Opava; 1965 Zj ČSPO Státní oblastní nemocnice Opava; 1965 Zj ČSPO ŽIPA, n.p. Žimrovice; 1965 Zj ČSPO OKULA, n.p. Budišov nad Budišovkou; 1965 Zj ČSPO BROKÁT, n.p. Vítkov; 1965 Zj ČSPO ÚP závodů v Koryčanech, 1965 Zj ČSPO TESLA Jihlava, 1965 Zj ČSPO Moravské chemické závody Dukla Ostrava-Hrušov, 1965 Zj ČSPO MCHZ Ostravit, 1965 Zj ČSPO Tiskárny Ostrava, 1965 Zj ČSPO Kavárna Elektra Ostrava, 1965 Zj ČSPO ČSD – hl. nádraží Přívoz, 1965 Zj ČSPO Lokomotivní depo Přívoz, 1965 Zj ČSPO Slovnaft Ostrava, 1965 Zj ČSPO Koksovna Vítězný únor Ostrava, 1965 Zj ČSPO Důl J. Šverma Ostrava, 1965 Zj ČSPO Koksovna Jan Šverma Ostrava, 1965 Zj ČSPO Dudíkárny Mariánské Hory, 1965 Zj ČSPO Urxovy závody n.p. Ostrava-Zábřeh, 1965 Zj ČSPO Cementárny a sádrovcové doly Zábřeh, 1965 Zj ČSPO VŽKG Vítkovice, 1965 Zj ČSPO Důl Zárubek Ostrava, 1965 Zj ČSPO Koksovna Trojice Ostrava, 1965 Zj ČSPO Důl Petr Cingr 3 Ostrava-Michálkovice, 1965 Zj ČSPO Důl Fučík 3 Radenice, 1965 Zj ČSPO NHKG Ostrava, 1965 Zj ČSPO NHKG – závod 28, 1965 Zj ČSPO STS Kunčice, 1965 Zj ČSPO Důl Generál Jeremenko Ostrava, 1965 Zj ČSPO Kamenina Hrušov, 1965 Zj ČSPO Pekárny Svinov, 1965 Zj ČSPO Prefa Třebovice, 1965 Zj ČSPO Elektrárna 1. máje Třebovice, 1965 Zj ČSPO Bytostav Poruba, 1965 Zj ČSPO ČSD Kařízek, 1965 Zj ČSPO Řetězárna Česká Ves, 1965 Zj ČSPO Vápenka Vápenná, 1965 Zj ČSPO Šamotárna Vidnava, 1965 Zj ČSPO Papírny Písečná, 1965 Zj ČSPO Moravolen 04 Jeseník, 1965 Zj ČSPO Moravolen 10 Jeseník, 1965 Zj ČSPO Armaturka Dolní Lipová, 1965 Zj ČSPO Papírny OLPA, a.s. Jindřichov, 1965 Zj ČSPO Karosa Hanušovice, 1965 Zj ČSPO MEZ Jedlí, 1965 Zj ČSPO MEZ Postřelnov, 1965 Zj ČSPO Moravolen Sudkov, 1965 Zj ČSPO Orban Zábřeh, 1965 Zj ČSPO Hedva Zábřeh, 1965 Zj ČSPO Papírny Lukavice, 1965 Zj ČSPO UP Moravičany, 1965 Zj ČSPO k.p. MEZ Mohelnice, 1965 Zj ČSPO Jesenické dřevařské závody Loštice, 1965 Zj ČSPO STS Ústí nad Labem, 1965 Česká továrna na láhve n.p. Ústí nad Labem, 1965 Zj ČSPO Dechtochema Velvěty (Spolchemia-Spolek pro chemickou a hutní výrobu Velvěty), 1965 Zj ČSPO Spojené keramické závody (Spojker) Teplice-Trnovany, 1965 Zj ČSPO Sklárna Inwald, závod Rudolfova huť Bystřice, 1965 Zj ČSPO Bonex, závod I Teplice-Trhovany, 1965 Zj ČSPO Důl Svornost Ohníč, 1965 Zj ČSPO Průmyslové sklárny Hostějovice, 1965 Zj ČSPO Průmyslové sklárny Hostomice, 1965 Zj ČSPO n.p. Dechtochema Teplice, 1965 Zj ČSPO Důl Alois Jirásek, 1965 Zj ČSPO SHD Důl Jirásek Ledvice a Úpravna uhlí Ledvice, 1965 Zj ČSPO n.p. Elektroporcelán, závod 02 Bohosudov, 1965 Zj ČSPO Šroubárna Vrchoslav, 1965 Zj ČSPO Keramika Dubí, 1965 Zj ČSPO Geologický průzkum Dubí, 1965 Zj ČSPO OBAS Lesní brána Dubí, 1965 Zj ČSPO Důl President Gotwald Hrdlovka (Alexander), 1965 Zj ČSPO Papírny Novosedlice, 1965 Zj ČSPO Veřejný požární útvar Teplice-Trnovany, 1965 Zj ČSPO SKLOTAS Chudeřice (SKLO UNION, závod Chudeřice), 1965 Zj ČSPO SKLOTAS Řetenice (SKLO UNION, závod 01, Teplice- Řetenice), 1965 Zj ČSPO OBAS Rudolfova huť Dubí (KLO UNION Rudolfova huť Dubí), 1965 Zj ČSPO Osan Košťany (Osvětlovací sklo Košťany), 1965 Zj ČSPO Kovohutě Břidličná, 1965 Zj ČSPO Brokát Rýmařov, 1965 Zj ČSPO Závody Stanislava Kostky Neumanna Vrbno pod Pradědem, 1965 Zj ČSPO Severomoravské dřevařské závody Vrbno pod Pradědem, 1965 Zj ČSPO n.p. Moravolen Bruntál, 1965 Zj ČSPO Moravolen Zlaté Hory, 1965 Zj ČSPO Lenas Bruntál, 1965 Zj ČSO ČSAO Bruntál (Československé automobilové závody), 1965 Zj ČSPO železniční stanice Krnov, 1965 Zj ČSPO ČSD dílny Krnov, 1965 Zj ČSPO Karnola 01 Krnov, 1965 Zj ČSPO ZSKN Krnov, 1965 Zj ČSPO ČSSS Víno, 1965 Zj ČSPO Slezské mlýny Krnov, 1965 Zj ČSPO Sklárny Valašské Meziříčí, 1965 Zj ČSPO Sklárny Karolinka, 1965 Zj ČSPO n.p. Tesla Rožnov pod Radhoštěm, 1965 Zj ČSPO Československé akademie zemědělských věd Branky, 1965 Zj ČSPO lokomotivní depo ČSD Valašské Meziříčí, 1965 Zj ČSPO KABLO s.p. Vsetín, 1965 Zj ČSPO MEZ Vsetín, 1965 Zj ČSPO Sklárny Vsetín, 1965 Zj ČSPO n.p. Tesla Valašské Meziříčí, 1965 Zj ČSPO Bezkyd Nový Hrozenkov, 1965 Zj ČSPO Závody Říjnové revoluce Vsetín, 1965 Zj ČSPO Závody Říjnové revoluce Jablůnka, 1965 Zj ČSPO Valašský dřevařský průmysl Valašské Meziříčí, 1965 Zj ČSPO Moravskoslezské pletárny Rožnov pod Radhoštěm, 1965 Zj ČSPO n.p. Slovácké cihelny, závod Hrachovec (Severomoravské cihelny závod Hrachovec), 1965 Zj ČSPO hospodářství Československé akademie zemědělských věd v Brankách (Stanice Výzkumného ústavu krmivářského Čs. akademie zemědělských věd v Brankách), 1965 Zj ČSPO Sandrik Hošťálková, 1965 Zj ČSPO Okresní průmyslový kombinát Valašské Meziříčí, 1965 Zj ČSPO pivovar Budvar České Budějovice, 1965 Zj ČSPO pivovar Samson České Budějovice, 1965 Zj ČSPO Elektrárna Mydlovary, 1965 Zj ČSPO Mape Mydlovary, 1965 Zj ČSPO Škoda České Budějovice, 1965 Zj ČSPO Koh-i-noor Gama (Koh-i-noor 01) České Budějovice, 1965 Zj ČSPO Motor, 1965 Zj ČSPO Masný průmysl, 1965 Zj ČSPO Motocyklové závody Mladý, 1965 Zj ČSPO Jihočeské papírny České Budějovice, 1965 Zj ČSPO ČSD České Budějovice, 1965 Zj ČSPO Důl Svatopluk, 1965 Zj ČSPO Sfinx České Budějovice, 1965 Zj ČSPO Drobné zboží, 1965 Zj ČSPO Těstárna Březí, 1965 Zj ČSPO Tesla, 1965 Zj ČSPO Tiskárna Stráž, 1965 Zj ČSPO Logarex, 1965 Zj ČSPO Igla České Budějovice, 1965 Zj ČSPO Tabákový průmysl České Budějovice, 1965 Zj ČSPO Technoplyn České Budějovice, 1965 Zj ČSPO Dehtochema České Budějovice, 1965 Zj ČSPO ČSAD České Budějovice, 1965 Zj ČSPO Jihočeské mlékárny České Budějovice, 1965 Zj ČSPO Šamotárna Zliv, 1965 Zj ČSPO Koh-i-noor 02, 1965 Zj ČSPO ČSSS Plavnice, 30. září 1965 Zj ČSPO Otavan Slavonice, 30. září 1965 Zj ČSPO STS Dačice, 30. září 1965 Zj ČSPO Jitona Lomnice nad Lužnicí, 30. září 1965 Zj ČSPO Obal Střížkovice, 30. září 1965 Zj ČSPO Otavan Nová Bystřice, 30. září 1965 Zj ČSPO JZD Slavonice, 30. září 1965 Zj ČSPO JZD Jindřichův Hradec, 30. září 1965 Zj ČSPO JZD Suchdol nad Lužnicí, 30. září 1965 Jiholen Otín, 30. září 1965 Zj ČSPO Partex Nová Včelnice, 1965 Zj ČSPO PÚ ČSD G.n. Plzeň, 1965 Zj ČSPO ČSD TVD Koterov, 1965 Zj ČSPO JITONA, 1965 Zj ČSPO Početnická služba, 1965 Zj ČSPO v pobočném závodě Západočeské papírny Bukovec, 1966 Zj ČSPO Drutep Ledvice, 1965 Zj ČSPO Elektro Praga Hlinsko, 1965 Zj ČSPO Dílo Svratouch, 1965 Zj ČSPO Transporta Chrudim, 1965 Zj ČSPO Elite Chrudim, 1965 Zj ČSPO ČSAD Chrudim, 1965 Zj ČSPO Silnice Chrudim, 1965 Zj ČSPO Karosa Slatiňany, 1965 Zj ČSPO Cukrovar Slatiňany, 1965 Zj ČSPO Cihelna v Tuměchodech, 1965 Zj ČSPO Cihelny Stíčany, 1965 Zj ČSPO Techtolen Hlinsko, 1965 Zj ČSPO Východočeské papírny Chrast, 1965 Zj ČSPO Perla 02 Česká Třebová n.p., 1965 Zj ČSPO Důl A. Zápotocký, 1965 ZJ ČSPO OU STS Přibyslav, 1966 závodní požární jednotka JZD Mír Brno-Tuřany, 1969 Zj ČSPO Motorpal n.p. Jihlava začleněn do Mj ČSPO Jihlava-Staré Hory, Zj ČSPO Jitka Otín přeměněn na sídlištní Mj ČSPO-zrušen 1968, Zj ČSPO Stavostroj Nové Město nad Metují, Rubena Náchod přeměněn na Mj ČSPO; Zj ČSPO Západočeské papírny Plzeň – hlavní závod, přeměněn Mj ČSPO, Zj ČSPO Plzeňské pivovary přeměněn na Mj ČSPO, Zj ČSPO Dílny ČSD Plzeň, Zj ČSPO STS, Zj ČSPO Sklárna Ústí nad Labem-Střekov přeměněny na Mj ČSPO, 1965 Zj ČSPO TON Bystřice pod Hostýnem vystupuje na veřejnosti pod hlavičkou Bystřice p. H. II (od roku 1970 opět obnoven), Zj ČSPO Vlněna Svitávka zrušen a přeměněn SPO Svitávka II-Vlněna; Zj ČSPO okresu Jičín – ZPA Nová Paka (Závody průmyslové automatizace), TOFA, SSAZ (Silniční stroje a zařízení), BONEX, Velveta 5/1, Velveta 2 sloučeny do nové Místní jednoty ČSPO Nová Paka II /počínaje rokem 1971 opět svou činnost obnovily jako ZO SPO v závodech/, 1965 členové závodního hasičského sboru Strojírna Kotouč, dle nařízení okresního velitelství ČSPO se stali členy městského sboru ve Štramberku; 1978 Zj SPO ČSD Kařízek; 1984 Zj SPO Svit n.p. Otrokovice; 1978 Zj SPO POŽ ČSD Přerov; 1981 Zj SPO Závody Antonína Zápotockého Vladislav; 1992 Gumokov (Rubena) Hradec Králové; 24. května 1994 SDH Moravské chemické závody MCHZ Dukla Hrušov; 7. 3. 2005 Agrostroj Jičín; 7. 3. 2005 ZPA Nová Paka, 7. 3. 2005 TOFA, 7. 3. 2005 SSAZ (Silniční stroje a zařízení), 7. 3. 2005 BONEX, 7. 3. 2005 Velveta 5/1, 7. 3. 2005 Velveta 2; 2008 SDH VITKA BRNĚNEC; 1. 1. 2009 Narex a.s. Lázně Bělhrad.
Zrušené Zj CO, Zj PO, ZPS, DZPS, SDHP
Závod na výrobu cukru hraběte Larische v Horní Suché /1873/; ochranná služba hasičská v dobřivských železáren /1903/, fy. Meinl-Erben Velké Březno /1903/, Pivovar Karviná-Doly /1911/, Závod na loupání vrby panství vsetínského v Ratiboři /1911/, S. Reich a spol. ve Františčině huti ve Velkých Karlovicích /1912/, tovární sbor hasičů akciového cukrovaru Vyškov (německý) /1918/, Závodní oddíl hasičů v tabákové firmě Budišov nad Budišovkou /1921/, Karviná-Doly (německý) /1921/, Důl Hedvika Petřvald (německý) /1924/, Thonet-Mundus Halenkov (sloučení firem Thonet a Josef Kohn) /1923 nebo 1926/, Velkostatek Hodkov /1924/, Thonet-Mundus Český Těšín (německý) /1930/, Dobrovolná tovární hasičská jednota v továrně na sukna a vlněné zboží Bratří Lannerů /1929 nebo 1931/, Karlova huť Frýdek Místek (německý) /1931/, hasičský sbor jámy Louis Vítkovice (německý) /7. 11. 1931/, S. Reich a spol v Mariánské huti ve Velkých Karlovicích /1931/, zámecký sbor majitele panství barona Königswartera Kvasiny /1932/, Thonet-Mundus Český Těšín (český) /1932/, Železárny Třinec (německý) /1932/, Továrna Petr Polach Frenštát pod Radhoštěm /1933/; knížecí Lichtenštejnská továrna Adamov /1934/, Válcovny trub Bohumín (německý) /1934/, chemička Hrušov (německý) /1935/; Drátovny Bohumín-Pudlov (německý) /1936/; Thonet-Mundus Vsetín /1937/; Železárny Vítkovice (německý) /1937/; Karviná-Doly (český) /1938/; Železárny Třinec (český) /1938/; Válcovny trub Bohumín (český) /1938/; Drátovny Bohumín-Pudlov (český) /1938/; Důl Pokrok Petřvald (český) /1938/; Rosická báňská společnost Zastávka u Brna /1939/; chemička Hrušov (český) /1939/; Důl Pokrok Petřvald (polský) /1939/; Železárny Třinec (polský) /1939/; Drátovny Bohumín (polský) /1939/; Válcovny trub Bohumín (polský) /1939/; Spojené lihovary a drožďárny s likérkou Mladá Boleslav /1940/; akciový pivovar Budvar (Budweis-Budweiser) České Budějovice /1940/; chemička Hrušov (německý) /1942/; chemička Hrušov (smíšený) /1945/; Důl Pokrok Petřvald (německý) /1945/; německá jednotka PO v neratovické chemičce /1945/; Drátovny Bohumín (německý) /1945/; Válcovny trub Bohumín (německý) /1945/; Veba Olivětín (německý) /1945/; První brněnská strojírna (německý) /1945/; Velkostatek Františka Harracha Velké Meziříčí /1946/; Detona Bohuslavice nad Vláří /1946/; fy. Kopp a syn Janštejn začleněn do SDH Horní Dubenky /1947/; Zetor Brno /1947/; Karviná-Doly (smíšený) /1948/; Důl Gabriela (německý) /1948/; Důl Hohenegger Karviná-Doly (německý) /1948/; Koksovna Karviná-Doly (smíšený) /1948/; Spolana Neratovice /1948/; Tonet elektrárna Krnov /1950/; Výroba pian a varhan Krnov /1950/; Moravskoslezské pletárny Rožnov pod Radhoštěm závod 07 Krnov /1950/; Karnola 01 Krnov /1950/; fy. Schmidt Podmoklice /1950/; Továrna Ignás Klinger Mladá Boleslav /1950/; Královopolská Brno /1951/; KABLO s.p. Brno /1952/; Zbrojovka Brno /1956/; Přívoz II jáma Odra /1957/, Vlárské strojírny k.p. Slavičín /1958/; Svit Otrokovice /1958/; n.p. Svit Gottwaldov /1959/; OSINEK Kostelec nad Orlicí (koželužna firmy A. a J. Nejedlý – právní nástupce firmy Josef Seykora a synové Kostlec nad Orlic) /1960/, Palivový kombinát 25.února k.p. Vřesová přeměněn na Závodní báňskou záchrannou stanici /1964/; Somet Teplice /1972/; Průmyslové sklárny Hostějovice /1976/; STS Kravaře /1977/; Papírny Novosedlice /1978/, Pleas Luka nad Jihlavou /1980/; Jihlavské dřevařské závody Jihlava /1982/; Vratimovské papírny Vratimov /1983/; Dřevo – závod Lipník nad Bečvou /1985/; PŽV Nový Jičín /1986/; SMDZ /1988/; UO-TEX Ústí nad Orlicí (Perla 09 Červená Voda) /1989/; Bytex Letovice /1990/; Strojírny Nové Ransko; Čejkovské strojírny, np. Čejkov u Příbramy /1990-1/; Státní statek Votice /1991/; Společný zemědělský podnik Staňkov /28. 1. 1991/; Tabák Nový Jičín /1991/; papírny OLPAP Žimrovice /1991/; Závod lihovary a konzervárny LIKO Nýřany /1991/; Stavební stroje Nýřany /1991/; Lachema Brno /1991/; Sfinx České Budějovice /1991/; n.p. Dechtochema České Budějovice /1991/; Jitex Týniště nad Vltavou /1992/; Stavokonstukce Týniště nad Vltavou /1992/; Mileta Vrchlabí /1992/; Mileta Podhůří ve Vrchlabí /1992/; TIBA Vrchlabí /1992/; Mirotechna Týniště nad Vltavou /1992/; Igla Trhové Sviny /1992/; STS k.p. provoz Horšovský Týn /1. 2. 1992/; STS k.p. provoz Kout na Šumavě /6. 2. 1992/; Západočeské dřevařské závody Trhanov /15. 4. 1992/; Svit Velké Meziříčí /16. 2. 1992/; Nábytkář Domažlice /17. 4. 1992/; Školní statek Horšov /9. 3. 1992/; Západočeské pivovary Domažlice /15. 7. 1992/; Chemopetrol s.p. Benzina přečerpávací stanice - 7, Velká Bíteš /1992/; STS Velká Bíteš /1992/; ZPA Nový Bor /1992/; VÚ Plzeň /1992/; RUD Zbýšov u Brna /1992/; JZD Hlavnice /1992/; Elitex Lomnice nad Popelkou /1992/; JME elektrárna Oslavany /1993/; Benzina Šlapanov /1993/; HCHZ Dukla Hrušov (Hrušovské chemické závody, n.p.) /1993/; JZD Poběžovice /12. 1. 1993/, Okresní správa silnic Domažlice /17. 2. 1993/; JZD Klenčí pod Čerchovem /10. 3. 1993/; JZD Milavče /12. 3. 1993/; JZD Kanice (později JZD Lštění) /29. 6. 1993/; JZD Brnířov /2. 9. 1993/, Státní statek Jeneč /1993/; ZD Fryčovice /1993/; Mileta Dolní Branná /1993/; Státní statek Lánov /1993/; JZD Kalensko Dolní Kalná /1993/; Vojenská zotavovna Bedřichov ve Špindlerově Mlýně /1993/; JZD Archlebov /1993/; Alfa Plastik Bruntál s.r.o. /1993/; Plastic Slavětín /1993/; ASTRID n.p. Praha - závod ALPA Velké Meziříčí /1993/; Motor 03 České Budějovice /1993/; KVK (Krkonošské vápenky a kamenolomy) Kunčice nad Labem /1993-4/; Velveta Dolní Kalná /1993/; SSHR Boletex Bošice /leden 1994/; ČSAD Ostrava /1994/; Cukrovar Vyškov /1994/; JZD Ženklava /1994/; 1.Brněnská strojírna v Brně /1994/; ZEZ Žamberk /1994/; Kovohutě Děčín /1994/; Západočeské cihelny Blížejov /20. 5. 1994/; BENKO dřevařský podnik (Východočeské dřevařské závody Trutnov) /20. 2. 1994/; Západočeské dřevařské závody Domažlice (později Západočeský dřevařský průmysl) /10. 10. 1994/; JZD Meclov /18. 10. 1994/; ČSAD Domažlice (později ČETRANS) /1. 11. 1994/; JZD Srbice /16. 12. 1994/; SPORT Horšovský Týn (později ARTIS Horšovský Týn) /31. 12. 1994/; Agromotor Velké Meziříčí /1994/; Zemědělské obchodní družstvo Maňovice /1994/; VENNUS Praha a.s. /1994/; JZD Pustá Polom /1995/; OEZ Sobkovice /1995/; TESLA Votice a.s. /1995/; MEZ a.s. Nedvědice /1995/; Nová Mosilana a.s. Brno /1995/; Labit Vrchlabí /1995/; KRPA Klášterská Lhota /1995/; KRPA Dolní Branná /1995/; VÚ Jihlava-Pístov /1995/; Elektropřístroj Kovářská (EPM Elektropřístroj s.r.o. Praha) /31. 12. 1995/; Tonus, továrna na usně, a.s. Jaroměř /1995/; VÚ 8361 Letiště Žatec (požární družstvo 11. letecké základny Žatec VÚ 4928) /31. 8. 1995/; ATECO, s.r.o. provozovna ŽOS Praha-Bubny /1996/; Psychiatrická léčebna Havlíčkův Brod /1996/; ZD Sokoleč /21. 5. 1996/; tírna /1997/; CHKZ Poběžovice (později CHKZ a.s. Poběžovice) /16. 1. 1998/; Sklárny Kavalier a.s., závod Votice /1998/; AKTIVA s. r.o. Kaznějov (Kaznějovské chemické závody, s.p.) /1998/; KVK (Krkonošské vápenky a kamenolomy) Kunčice nad Labem /1998/; Moravské sklárny Vrbno pod Pradědem /1998/; Koh-i-noor České Budějovice /1998/; RICO Havlíčkův Brod /1998/; DOTEX Dobrá /1998/; Lidokov Bojkovice – závod Němčice /1998/; Motorpal Havlíčkům Brod /1998/; Technolen /1998/; Sladovna Hodonice /1. 3. 1998/; zemědělské družstvo ZERA Ratížkovice /1. 9. 1999/; Tosima s.r.o Dlouhá Ves u Sušice (dříve SOLO Dlouhá Ves) /1999/; Strojírny Chotěboř /1999/; Motorpal Havlíčkův Brod /1999/; Dřevokombinát Vrbno pod Pradědem /1999/; Evona a.s. Chrudim (dříve Elite Chrudim) /prosinec 1999/; ZPA Stará Paka /1999/; Rubena Rudník /1999/; ISOLIT BRAVO Jablonné nad Orlicí /1999/; KPP Nové Homole /2000/; TOKOZ n.p. Žďár nad Sázavou /2000/; TOS a.s. Varnsdorf /2000/; JZD Draženov /25. 8. 2000/; Motorpal Velké Meziříčí /2000/; ČKD Žandov /2000/; Správa a údržba silnic SÚS Bystřice pod Hostýnem /2000/; MOVO Plzeň /31. 12. 2000/; Odetka a.s. Vrbno pod Pradědem /2001/; Hanácké železárny Prostějov /2001/; Tatra Příbor /7. 2. 2001/; Mlékárna Stříbro a.s. Stříbro /2001/; Masokombinát Martinov /2001/; AMATI-Denak s.r.o Kraslice /2002/; Kovohutě Příbram /2002/; MASSAG Bílovec /14. 1. 2002/; Cukrovar Hrušovany nad Jevišovkou, a.s. – Moravskoslezské cukrovary Hrušovany nad Jevišovkou /2002/; JZD Puclice (později ZEAS a.s. Puclice) /14. 6. 2002/; MILO II Olomouc /2002/; SABAS Javorník (ZD Javorník) /2002/; SEBA T, a.s. Tanvald, závod 05 Plavy-Mlýnska /31. 7. 2002/; GIO STYLE PAP a.s. Sušice /28. 8. 2002/; ZDP-Delta, s.r.o. Tachov /1. 11. 2002/; CUTISIN, a.s. Jilemnice, provoz Kořenov /31. 12. 2002/; SIGNUM s.r.o Hustopeče u Brna (Mostárna Hustopeče) /31. 12. 2002/; LIGLASS, a.s. Železný Brod, provoz Líšný /31. 12. 2002/; SEBA T, a.s. Tanvald, závod 06 Dolní Smržovka (přádelna Johann Priebsch dědicové) /31. 12. 2002/; Sklárna Antonín Rückl a synové Včelnička /31. 12. 2002/; SVA a.s. Holýšov (dříve LIAZ n.p. Holýšov) /22. 1. 2003/; Atas elektromotory Náchod a.s. (MEZ Náchod) /2003/; VLNAP Kdyně (později VELLUS s.r.o. Kdyně, VENNUS s.r.o Kdyně, VENNUS Praha a.s. Kdyně, Přádelny česané příze n.p. závod 4 Kdyně) /2003/; JIZERSKÉ SKLO, a.s. Lučany nad Nisou /30. 6. 2003/; CHKZ Staňkov (později CHKZ a.s. výrobní družstvo Staňkov, Chlumčanské keramické závody a.s. Staňkov) /17. 12. 2003/; ZPA a.s. Nová Paka /2003/; ZD Hvozd /17. 12. 2003/; MOTOR JIKOV a.s. České Budějovice /9. 2. 2003/; TOS Svitavy /26. 2. 2003/; OBRUČ Agro Černovice (dříve ZD Černovice) /2003/; VÚ 8677 Dašice – ŠVOSPO Dašice (školící středisko PO Dašice) /2003/; HUHTAMAKI ČR a.s. Přibyslavice /1. 10. 2003/; Velveta a.s. závod 01 Varnsdorf /2003/; Velveta Varnsdorf a.s. závod 2 Nová Paka /15. 11. 2003/; Velveta Varnsdorf a.s. závod 7 Stará Paka (Velveta 5/1 Stará Paka-tkalcovna) /15. 11. 2003/; HYBLER, s.r.o. Závod 02 Železný Brod /31. 12. 2003/; Orlické papírny Chrast /1. 1. 2004/; Silniční technika a.s. Nová Paka /15. 1. 2004/; Ekotex spool. s r.o. Ivančice /9. 2. 2004/; Zemědělské zásobování a nákup Domažlice /23. 3. 2004/ (později ZZN a.s. Domažlice, DOAGRA a.s. Domažlice /18. 3. 2004/); PREOS-WEST a.s. Halže /18. 3. 2004/; KOREM s.r.o. Krasíkov, Konstantinovy Lázně /16. 6. 2004/; Agroservis Tachov a.s. Bor /2004/; Agroservis Tachov a.s. Planá /červenec 2004/; ČASD autobusy Plzeň a.s. Tachov /červenec 2004/; Orlické papírny Lanškroun (Východočeské papírny a.s. Lanškroun později ORPA, a.s. Lanškroun) /30. 3. 2004/; DIOSS NÝŘANY a.s. Nýřany /prosinec 2004/; LIRA Horní Planá /2004/; TOS Svitavy /2004/; Vigona Svitavy /2004/; MITOP, a.s. Mimoň /2004/; Saint-Gobain Orsil s.r.o. Častolovice /2004/; Dopravní podnik Praha, a.s. (DP Autobusy Dejvice) /31. 12. 2004/; Textilana a.s. Liberec /2004/; Seco Group, odštěpný závod 02 AGS Jičín (AUTOPAL Nový Jičín) /1. 1. 2005/; Linea Nivnice a.s. /27. 1. 2005/; Textilana Nové Město pod Smrkem /2005/; Kovosvit Sezimovo Ústí /2005/; Velveta a.s. závod 01 Varnsdorf /2005/; DAKO Třemošnice /2005/; DÍLO Svratouch /2005/; TRANSPORTA Chrudim /2005/; VÚ Chrast /2005/; VÚ Chrudim /2005/; Vojenská ubytovací správa Pardubice /2005/; MRAZÍRNY DAŠICE /2005/; VĚZNICE Pardubice /2005/; OEZ Letohrad /2005/; PROGRESSA Lobkovice /2005/; PERLA Ústí nad Orlicí /2005/; DŘEVOTVAR Jablonné nad Orlicí /2005/; DŘEVOTVAR Jamné nad Orlicí /2005/; KARTÁČOVNY Červená Voda /2005/; TOS Svitavy /2005/; Výzkumný ústav živočišné výroby Praha-Uhříněves /2005/; Jablonex group a.s. Železný Brod /2005/; LUCAS AUTOBRZDY spol. s.r.o. Jablonec nad Nisou /31. 7. 2005/; Bižuterie, Česká Mincovna /31. 8. 2005/; Haas & Czejzek Horní Slavkov /30. 9. 2005/; Tepna Náchod /2005/; ZKL Praha /7. 8. 2005/; ELITEX k.p. Kdyně (později ELITEX MACHINERI s.r.o. Kdyně) /10. 2. 2006/; Trevos a.s. Košťálov /2006/; Narex Česká Lípa /2006/; Tiba Dvůr Králové nad Labem /únor 2006/; SOLO Sirkárna a.s. Sušice /16. 5. 2006/; LITMAS, spol. s.r.o. Tanvald /31. 5. 2006/; VÚ Kostelec u Heřmanova Městce /2006/; RIETER Hnátnice /2006/; EASTERN SUGAR ČESKÁ REPUBLIKA cukrovar Hrochův Týnec /2006/; SVITAP Svitavy /2006/; MOBA spol. s r.o. Rožnov pod Radhoštěm /2006/; OKD a.s. Důl Dukla Havířov /2006/; Lafarge Čízkovice /2006/; TOS Čelákovice /2. pol. r. 2006/; Olšanské papírny Vlčice /28. 2. 2006/; RIETER Hnánice (ELITEX Hnánice) /24. 7. 2006/; METRA Blansko a.s. /3. 11. 2006/; Cembrit a.s. Beroun /30. 11. 2006/; Jitka a.s. Jindřichův Hradec /15. 12. 2006/; PRECIOSA – LUSTRY, a.s. Kamenický Šenov /1. 1. 2007/; Proclima-Svamp s.r.o. Dolní Bousov /2007/; SEBA T, a.s. Tanvald, závod 07 Dolní Smržovka /1. 4. 2007/; Crystalex a.s. Karolinka /2007/; BVV a.s. Brno /2007/; Pivovar Český Krumlov /2007/; ALMA Nová Bystřice /2007/; ČD Suchdol nad Odrou /31. 12. 2007/; VÚ 152. Ženijní prapor (žpr) Kutná Hora – vojenský záchranný prapor /2008/; VÚ 157. Ženijní prapor (žpr) Hlučín – vojenský záchranný prapor /2008/; ZVVZ a.s. Milevsko /2008/; Chodovar spol. s.r.o. Chodová Planá /2008/; BOHEMIA SPORT LION (Bohemia Sport Horažďovice) /2008/; Crystalex a.s. Nový Bor /2008/; Slezan Frýdek-Místek a.s. Staré město /2008/; Tesla, a.s. Jihlava /2008/; Crystalex a.s. Nový Bor /2008-9/; DEPRAG CZ a.s. Lázně Bohdaneč (dříve Narex a.s - Nářadí Lázně Bělohrad /1. 1. 2009/; Pribina Přibyslav /2009/; Cesar Crystal Josefodol /2009/, Pila Javořice Ptení /2009/; Slezan Frýdek Místek, závod 04 Místek /březen 2009/; OKD OKK a.s., provoz koksovna Jan Šverma /23. 3. 2009/; OKD OKK a.s., provoz koksovna Svoboda /23. 3. 2009/; OKD, Pila-Salma a.s. Ostrava /23. 3. 2009/; OKD a.s. Paskov /23. 3. 2009/; OKD a.s. Důl ČSA Karviná /23. 3. 2009/; OKD a.s. Důl Lazy Orlová /23. 3. 2009/; OKD a.s. Důl Darkov Karviná /23. 3. 2009/.
Zrušené jednotky SDH podniku s pracovníky zařazenými v hlavním pracovním poměru do jednotky: MEOPTA Přerov /1946/; UP závody n.p. Bučovice /1996/, VÚ 2547 Halenkov (VÚ 5333 Halenkov) /2002/; Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod /1. 3. 2003/; Libar a.s. Velvěty /31. 7. 2003/; nkt cables a.s. Kladno (k.p. Kablo Kladno) /31. 12. 2003/; Tranzitní plynovod KS IV Hostim (později TRANSGAS a.s. Hostim dnes RWE Transgas Net, s.r.o., provoz KS Hostim) /31. 12. 2003/; Kompresorová stanice RWE TRANSGAS a.s. Kralice nad Oslavou (RWE Transgas Net, s.r.o., provoz KS Kralice nad Oslavou) /31. 12. 2003/; TRANSGAS, a.s. Praha Strážovice (RWE Transgas Net, s.r.o., provoz KS Strážovice) /31. 12. 2003/; RWE Transgas a.s., kompresní stanice Žíšov, Veselí nad Lužnicí (RWE Transgas Net, s.r.o., provoz KS Veselí nad Lužnicí) /31. 12. 2003/; Kompresorová stanice RWE Transgas a.s. Kouřim (RWE Transgas Net, s.r.o., provoz KS Kouřim) /31. 12. 2003/; Kompresorová stanice RWE Transgas a.s. Břeclav (RWE Transgas Net, s.r.o., provoz KS Břeclav) /31. 12. 2003/; nkt cables Velké Meziříčí k.s. (Kablo Elektro) /1. 7. 2008/; nkt cables Vrchlabí k.s. (Kablo Vrchlabí) /31. 12. 2008/; Barvy laky Hostivař a.s. /30. 4. 2009/; Akzo Nobel Coatings CZ, a.s. Opava-Komárov (BALAKOM a.s. Opava-Komárov) /1. 5. 2008/.
V sedmdesátých a osmdesátých letech vznikají závodní požární útvary převážně u nově vzniklých podniků nebo ze stávajících závodních požárních sborů Z největších a nejvýznamnějších uvádíme: Československá televize (dnes Česká televize s.o. Praha) /1971/, Rudý říjen (Barum) Otrokovice /1. 7. 1971/ (dnes Barum Continental spol s.r.o. Otrokovice), chemická továrna Paramo Pardubice /1972/, Sklárny KAVALIER Sázava /1972/, Benzina Bělčice (dnes Čepro Bělčice) /1. 11. 1972/; strojírny Závody přesného strojírenství ZPS Gottwaldov-Malenovice (Zlín) (dnes TAJMAC-ZPS a.s. Zlín-Malenovice) /1973/, Barvy Laky Staré město /1973/, Záchranný havarijní a požární útvar Metro Praha /21. 8. 1973/, Motorpal Jihlava /1974/, ZPÚ Dopravní podnik o.z. Metro Praha 4 /1. 2. 1975/ (PS Kačerov 1995, PS Hostivař 1984, PS Zličín 1994, od 1. 1. 2005 HZSP Dopravní podnik hl. m. Prahy a.s.), Elektrárna Dětmarovice (dnes ČEZ a.s. el. Dětmarovice) /1976/, Palivový kombinát 25. únor k.p. Vřesová (dnes Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s. Sokolov-SUAS) /1. 1. 1976/, Elektrárna Chvaletice /1977/, Lučební závody Kolín (dnes Lučební závody DRASLOVKA, a.s. Kolín) /1977/, Kovohutě Gustava Klimenta Rokycany, s.p. /březen 1977/; k.p. Benzina Tábor-sklad 0209 Včelná (Čepro a.s. Boršov) /1. 1. 1978/, Elektrárna Hodonín /1978/, Palác kultury Praha (dnes Kongresové centrum Praha a.s.) /1980/, Jihlavské dřevařské závody Jihlava (dnes Kronospan CR Jihlava) /2. 8. 1982/, Severomoravské celulózky n.p. Paskov (dnes BIOCEL Paskov, a.s.) /25. 4. 1983/, Jaderná elektrárna Dukovany k.p. (dnes ČEZ a.s. EDU) /1983/, Krkonošské papírny Hostinné /1983/; Barvy a laky Praha-Hostivař (dnes Barvy a laky Hostivař a.s.) /1983/, Chemopharma n.p. Ústí nad Labem /1984/, Moravské chemické závody Ostrava (dnes BorsodChem MCHZ s.r.o.Ostrava-město) /1. listopadu 1986/, Vodní stavby a.s. České Budějovice /1986/ dnes Jaderná elektrárna Temelín /1987/, požární jednotka s profesionálními požárníky letiště Brno-Tuřany /1987/, Lachema Brno (dnes ZPS Lachema PEDO) /1988/. Začátkem 90 let vznikl HZSP ŠKODA AUTO a.s. Vrchlabí a VHZS vojenské letiště Kbely.
Původní zákon č. 18/1958 Sb., již v některých částech nezajišťoval ani nedával záruku pro úspěšnou práci požární ochrany, jak v průmyslu, zemědělství, tak i v ostatních odvětvích národního hospodářství. Od doby, kdy byl schválen, došlo na základě rozvoje výroby k technickým i technologickým změnám, byla zaváděna automatizace a mechanizace a využívány nové, požárně nebezpečné suroviny a materiál. Podle nových směrnic ministerstva vnitra byli závodní SPO zaměřeny pouze na zásahy ve vlastním závodě. Po více jak 25 letech byl 1. července 1985 přijat nový zákon ČNR č. 133/1985 Sb., vyšel 17. prosince 1985 s účinností od 1. ledna 1986 o požární ochraně, který neměl podstatný vliv na vznik nových závodních požárních útvarů. Jednotky byly i nadále rozděleny na profesionální a dobrovolné, veřejné a závodní. Byla zavedena odborná způsobilost a povinnost absolvování základní odborné přípravy pro zařazení k samostatnému výkonu služby v požární jednotce. Pouze se změnilo názvosloví ze závodní požární sbor (ZPS) na dobrovolný závodní požární sbor (DZPS) a z příslušníků ZPÚ se staly pracovníci. Od 1. ledna 1995 nabývá účinnosti novelizace zákona ČNR č. 133/85 Sb. schválená poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR dne 29. září 1994. Při této novelizaci došlo ke změnám názvů:
Závodní požární útvar………………… Dobrovolný závodní požární sbor ……. |
Jednotka Hasičského záchranného sboru podniku Jednotka Sboru dobrovolných hasičů podniku |
Výnos Federálního ministerstva práce a sociálních věcí ze dne 8. dubna 1988 čj. 515-34264-5129 o odměňování pracovníků v závodních jednotkách požární ochrany (reg. částka 17/1988 Sb.).
V 80 letech 20 století byli požární jednotky ustavené na větších objektech NH a spadali pod požární službu CO (PS-CO). Požární ochranu na závodech ve smyslu vyhlášky ministerstva vnitra č. 37/86 zajišťovali ředitelé závodů a k tomu zřízené odbory. Ve velkých podnicích a závodech byly zřízeny závodní požární útvary s veškerou požární technikou, výzbrojí a výstrojí. V menších závodech, ve státních statcích a zemědělských družstvech byla zajišťována požární ochrana po stránce represe dobrovolnými požárními jednotkami. K tomuto účelu vlastnili autocisterny, PPS 8 nebo PPS 12. Zásahová družstva tvořili zaměstnanci, kteří byly k tomuto účelu školeni a prováděli výcvik s požární technikou a výzbrojí, kterou měli k dispozici. Existovala řada závodních požárních sborů, které sloužili k ochraně závodů a družstev. Tato požární družstva ale již nebyly samostatnými požárními sbory s úplnou organizací a jejich pracovníci nebyly většinou ani členy SPO. Členové ZPÚ se většinou zúčastňovali i práce v dobrovolné organizaci Svazu požární ochrany.
Období do roku 1990 bylo obdobím, kdy počet závodních požárních útvarů a jejich zaměstnanců dosáhl maxima, kterého zřejmě již nikdy nebude dosaženo. Ke konci roku 1989 bylo na území České republiky 166 závodních požárních útvarů s více jak 20 000 zaměstnanci. V roce 1998 bylo 137 hasičských záchranných sborů podniků (průmyslových) s celkově asi 3 500 profesionálními hasiči. Podstatně se zlepšila vybavenost těchto jednotek mobilní i specielní technikou, mnohdy špičkovou zahraniční, která často nebyla ani ve vybavení veřejných požárních útvarů. Důležité provozy byly chráněny zařízením elektrické požární signalizace. Nedostatečným pochopením z řad restituentů, nových majitelů továren po roce 1989, rozpustili tovární sbory a starost o zásahy v případě požáru přenesli na sbory v místě. Změny majitele nejvíce postihly dobrovolné závodní požární sbory, které sice některé existují do současné doby, avšak neúčastní se žádných soutěží a o represi nemůže být také řeč. Ekonomické změny po roce 1989 se odrazily na počtu závodních útvarů. V roce 1990 bylo v Praze 24 závodních požárních útvarů, 2005 pouhých 11. V letech 1999 – 2003 ubylo 13 jednotek HZS podniků, přičemž za stejné období došlo k nárůstu zásahů jednotek HZS podniků vůbec. Počet požárů v průmyslu se neustále zvyšuje, škody jimi způsobené tvoří 80-95% škod ze všech požárů v ČR. Přitom statistiky požárovosti dokazují, že největší škody jsou v těch podnicích, která nemají vlastní hasiče. Noví majitelé podniků se snaží sbory rušit, nebo alespoň snižují jejich početní stavy. A to mnohdy se souhlasem HZS krajů, jak tomu bylo např. u sboru HZSP SONP POLDI a.s. Kladno (1869-1994/5), jeden z nejlepších sborů v ČR vůbec, HZSP Válcovny plechu a.s. Frýdek Místek (1884-1. 1. 2007); SDHP Cukrovar Vyškov (1888-1994); SDHP Koh-i-noor Gama České Budějovice (1883-1998); SDHP SOLO Sirkárna a.s. Sušice (1875-16. 5. 2006); SDHP SEBA T, a.s. Tanvald, závod 06 Dolní Smržovka (1850-31. 12. 2002); DZPS Agrozet Prostějov /1895-1993/; ŽDB Group a.s. Bohumín /1885 – 1. 7. 2008/; jSDHP Sklárny Karolinka (1878-2007), které byly zrušeny po více jak 120 letech své existence.
Počty jednotek HZS podniků
K 31. 12. bylo v České republice evidováno jednotek HZS podniků (kategorie JPO IV).
1989 166 |
1990 x |
1991 x |
1992 x |
1993 x |
1994 x |
1995 142 |
1996 x |
1997 x |
1998 137 |
1999 124 |
2000 122 |
2001 116 |
2002 115 |
2003 114 |
2004 111 |
2005 99 |
2006 97 |
2007 93 |
2008 94 |
|
|
|
|
Počty vojenských hasičských jednotek Armády ČR
2005 20 |
2006 20 |
2007 20 |
2008 22 |
|
|
|
|
Počty zaměstnanců HZS podniků
K 31. 12. bylo v České republice evidováno profesionálních hasičů HZS podniků.
1990 x |
1991 x |
1992 x |
1993 x |
1994 19 448 |
1995 18 209 |
1996 x |
1997 x |
1998 x |
1999 x |
2000 x |
2001 3 292 |
2002 3 391 |
2003 3 292 |
2004 3 158 |
2005 2563 |
2006 2 448 |
2007 2 345 |
2008 2 472 |
|
|
|
|
|
Počty vojenských hasičů
2005 482 |
2006 483 |
2007 468 (483) |
2008 |
|
|
|
|
Počty členů SDHP vzhledem ke zvýšené fluktuaci nelze stanovit.
Podíl zásahů jednotek HZS podniků z celkového počtu
1991 x |
1992 x |
1993 x |
1994 x |
1995 16,9 % |
1996 x |
1997 x |
1998 x |
1999 11,1 % |
2000 10,9 % |
2001 10,2 % |
2002 7,9 % |
2003 8,0 % |
2004 8,2 % |
2005 8,4 % |
2006 7,8 % |
2007 6,7 % |
2008 6,8 % |
|
|
|
|
|
|
Zásahy HZS podniků mají rozhodující podíl na počtu technologických a technických pomocí, ale i planých poplachů. Mnoho z těchto pomocí mělo charakter události, kde byla činnost jednotky PO předem dohodnuta, a proto nebyly tyto události pojaty do statistiky událostí a zásahů jednotek PO.
Počet zásahů HZS podniků
1991 x |
1992 10 622 |
1993 16 570 |
1994 19 448 |
1995 18 209 |
1996 17 936 |
1997 12 754 |
1998 10 422 |
1999 10 664 |
2000 10 722 |
2001 10 159 |
2002 10 974 |
2003 10 404 |
2004 9 988 |
2005 9 785 |
2006 10 152 |
2007 9 363 |
2008 |
|
|
|
|
|
|
Hlavně po roce 1990 bylo nutné prakticky ve všech podnikových jednotkách hasičů dokázat či obhájit jejich opodstatnění. Objevovaly se návrhy různých řešení, např. privatizace hasičských záchranných sborů podniků, smluvní zajištění různými hasičskými záchrannými sbory, až po převedení podnikových hasičů do Hasičského záchranného sboru ČR. Bylo třeba neustále čelit tlaku na snížení početního stavu podnikových hasičů. V současné době je sílící trend k likvidaci podnikových HZS i SDH a snaha přenést požární represi na jednotky HZS ČR. Počet jak dobrovolných tak i profesionálních sborů v průmyslových a jiných provozech klesá. Další praxe ukáže, do jaké míry to je rozumné opatření a zda je tato cesta správná. Lze si jen přát, aby toto poučení nestálo životy a hodnoty, která vytvářejí bohatství státu. Další existence závodních hasičských sborů je závislá na porozumění vedoucích činitelů podniků - zřizovatelů k problematice zajišťování požární ochrany. Některé tovární sbory tuto podporu neměly a musely činnost omezit, některé i zanikly. Podnikový hasiči bohužel mnohde skončili vůbec a jinde bojují o přežití. HZSP skončily přesně tak jako jejich zřizovatelé. Bývá pravidlem, že při každém utahování opasků to odnesou nejvíce ti prý „zbyteční“ podnikový hasiči. A toto není určitě ku prospěchu věci, vždyť hasičské záchranné sbory podniků zasahují mnohdy společně s hasičskými záchrannými sbory krajů, kdy vypomáhají nejenom svoji specielní technikou, ale doplňují i mnohdy chybějící, nebo nedostatečné početní stavy zasahujících jednotek. Podnikový hasiči umí věci, které státní umět ani nemůžou, navzájem se tedy doplňují a pomáhají si. Postoje některých ředitelů podniků, kteří pod heslem snižování tzv. neproduktivních nákladů chtějí rušit závodní útvary. Často argumentují vývojem požárovosti za poslední léta, neberou ovšem v úvahu, že její snižování je právě zásluhou dobré práce jejich hasičů a nové techniky. A že když je zruší, mohou naopak počítat s citelným růstem požárovosti. Z největších požárů např.:
· 1. května 2004 požár v tovární hale v areálu bývalé automobilky Liaz v Mnichově Hradišti na Mladoboleslavsku. Oheň zachvátil mezistropí těsně pod střechou budovy. Škoda půjde do miliónů. Na místě zasahovalo asi 80 hasičů z dvaceti hasičských jednotek se šesti vozy výškové techniky (SDHP Škoda LIAZ Mnichovo Hradiště zrušen).
· 27. září 2004 požár výrobní a skladová haly v areálu podniku ZPA Nová Paka a.s. způsobil škodu za 50 milionů Kč. Nikdo nebyl zraněn. Hala lehla popelem. (SDHP ZPA Nová Paka a.s. zrušen r. 2003).
· 15. prosince 2004 požár haly tiskárny textilu firmy Slezan Frýdek Místek ve Frýdlantu se škodou 10 milionů Kč (DZPS zrušen).
· 8. ledna 2006 Požár transformátoru rozvodny RWE Transgas a.s., k.s. Žíšov (SDHP RWE TRANSGAS NET, s.r.o.-Veselí nad Lužnicí zrušen 31. 12. 2003, technika prodána 6. ledna 2006)
· 7. srpna 2007 požár střechy bývalého cukrovaru v Kojetíně, okr. Přerov. Příčina –nedbalost při řezání plamenem. Škoda – 1 000 000 Kč. (ZPS Severomoravské cukrovary, k.p., závod Kojetín zrušen)
· 31. srpna 2007 požár výrobní a skladové budovy více firem bývalé textilní továrny KOLORA, Liberec – Vesec. Škoda: 73 310 000 Kč. Zraněny: 3 osoby, zasahovalo 17 JPO, délka zásahu 2 dny (ZPS Kolora Liberec-Vesec)
· 15-16. září 2007 požár indukční kelímkové tavící pece ve slévárně válců KD Foundry v areálu bývalých železáren ve městě Králův Dvůr, okr. Beroun). 18. listopadu 2007 Škodu za zhruba 3,5 milionu korun si vyžádal výbuch a požár ve Slévárně válců a odlitků KD Foundry v Králově Dvoře. Příčinou požáru bylo prasknutí výdusky a výtok tekutého kovu pod pec, který ve styku s vodou vybuchl. 13. května 2008 požár střechy objektu modelárny v areálu bývalých královodvorských železáren. (SDHP Královodvorských železáren a.s. Králův Dvůr byl zrušen)
· 16. října 2007 došlo k požáru výrobní haly v odštěpném závodu firmy RAUSCHER, a.s. Nová Paka, okr. Jičín, která se zabývá výrobou medicínských textilií. Předběžná škoda byla vyčíslena na 210 milionů korun, evakuováno 120 osob, zraněna 1 osoba. Firma sídlila v části areálu bývalé tkalcovské firmy Velveta a.s. Nová Paka (SDHP Lohman a Rauscher s.r.o. Nová Paka i SDHP Velveta Varnsdorf a.s. závod 2 Nová Paka zrušen 15. 11. 2003)
· 18. srpna 2008 požár trafostanice v areálu firmy Siemens Mohelnice (SDHP SIEMENS, a.s. Mohelnice zrušen)
· 31. srpna 2008 požár v areálu bývalé textilky Kolora v liberecké části Vesec. Požár zachvátil tři výrobní a skladovací haly na ploše zhruba půl hektaru. V jedné z hal byl sklad drogerie, ve druhé strojírenská výroba, další objekt byl nevyužívaný. Oheň zničil prakticky polovinu areálu továrny, budovy se změnily v ruiny. Při požáru se lehce zranili tři lidé včetně jednoho hasiče. Bylo povoláno 16 JPO. Předběžná škoda činí 100 milionů korun (ZPS Kolora Liberec-Vestec, dříve tovární hasičský sbor firmy Liebeg ve Vesci u Liberce zrušen).
· 12. září 2008 vypukl velký požár v areálu společnosti Akuma v Mladé Boleslavi. Příčinou byla podle hasičů závada na elektroinstalaci. Škoda je desítky milionů korun. Nikdo nebyl zraněn. (ZPS Akuma Mladá Boleslav zrušen).
·
1994 Požár kabelové rozvodny a sálu
počítače v Poldi a.s. Kladno se škodou 170 milionů Kč, 24. března 2003
požár skladu s cca 5000 tunami technického benzínu v areálu Poldi
Kladno, 29. dubna 2007 požár v budově válcoven areálu Poldi Kladno, 28.
července 2007 zřícena stropu haly v bývalého průmyslového gigantu Poldi
Kladno na místě zemřeli dva muži a tři byli ranění, 5. května 2008 požár
olejové vany (
· 25. ledna 2004 požár haly v areálu bývalých železáren Chomutov (dnes Feromet Group) způsobil škodu za 17 milionů Kč (ZPÚ VTŽ Chomutov zrušen).
·
19. října 2007 požár rozvodny
v přístavku před halou č. 16 ve firmě Pilsen Steel a.s. v Plzni.
Škoda byla vyčíslena na milion korun. Příčina požáru byla technická závada. 25.
října 2007 Požár střechy slévárny oceli ve firmě Pilsen Steel (dříve Škoda
Steel) v areálu závodu Škoda v Plzni. Jednalo se o požár střechy na
ploše asi
· 3. srpna 2006 požár dílny slévárny litiny firmy Zetor a.s., Brno se škodou 1 milion Kč (HZSP zrušen r. 2002).
· 21. února 2007 došlo k požáru žíhárny firmy FERROMET GROUP, s.r.o. v Hrádku u Rokycan (majitelem objektu jsou Železárny Hrádek, a.s.) s škodou 1,5 milionu Kč. Ve čtvrtek 17. července 2008 krátce po třetí hodině odpoledne byl oznámen výbuch žhavé oceli v peci v objektu železáren Hrádek na Rokycansku. Na místě se nacházely čtyři těžce popálené osoby. Tři zraněné transportoval vrtulník, jednu osobu převezl do nemocnice sanitní vůz. Výbuchem došlo k samouhašení požáru a lokalizace byla provedena pomoci hasicích práškových přístrojů. Na místě zasahovaly čtyři hasičské jednotky. Škoda byla vyčíslena na jeden milion korun. (HZSP Železárny Hrádek, a.s. zrušen r. 2001)
· V pátek 30. listopadu 2007 likvidovaly dvě jednotky pražských hasičů požár v areálu podniku Daewoo Avia v Praze 9-Letňanech. Vznítil se zde přepravní plechový kontejner generátoru spalujícího bioplyn. Oheň, který zničil elektroinstalaci a poškodil rozvodné součástky, způsobil škodu za asi 7 milionů korun. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Příčinou požáru byla technická závada elektroinstalace. (HZSP Avia Letňany-Daewoo byl zrušen 19. 12. 2005)
· 19. června 2007 požár v hale Orlických papíren v Lanškrouně. Jednalo se o požár sušicí pece v papírenské výrobě, přičemž k požáru došlo při provozu tohoto zařízení. Celé zařízení bylo v automatickém provozu a došlo k požáru v jeho vnitřním sušicím prostoru. Škoda byla vyčíslena na 240 tisíc korun. (HZSP i SDHP Orlické papírny ORPA, a.s. Lanškroun byl bez náhrady zrušen 30. března 2004)
· 22. srpna 2007 požár v objektu MOTORPAL, a.s. Jihlava jednalo se o pec škoda 500 tis. Kč. (HZSP Motorpal zrušen k 1. 1. 2000)
· 11. ledna 2009 požár sušícího stroje buničiny, 15. ledna 2009 výbuch a následný požár 6 tisíc litrů mazutu v areálu papíren Mondi Packaging Paper, a.s. Štětí (požární sbor firma P. Dussmann s.r.o.-Pedus service -Papírny Štětí 31. 12. 2008).
Hlavní náplní závodních hasičů nejsou rychlé zásahy, ale zejména prevence. Podnikoví profesionální hasiči jsou u požáru či havárie ve firmě na místě prakticky okamžitě a velmi dobře znají prostředí zásahu. Výhodou při zásazích podnikových hasičů v areálu mateřského podniku je, že jsou velmi rychle na místě události a dobře znají prostředí. Podnikoví hasiči zasahují u požárů a dalších událostí ve svých firmách, ti profesionální vyjíždějí na požádání krajského ředitelství hasičského záchranného sboru také k zásahům mimo areály podniků, ale KŘ HZS musí zároveň garantovat minimální úroveň požární ochrany k zajištění jejich podniku. Např. při katastrofálních povodních v červenci a srpnu 1997, kdy bylo zasaženo 33 okresů České republiky bylo od začátku povodní jen do 8. července 1997 nasazeno 62 hasičských záchranných sborů podniků s 539 hasiči a 37 sborů dobrovolných hasičů podniků s 427 hasiči.
Vzácnou výjimkou je ZPÚ Benzina, s.p. Cerekvice nad
Bystřice (dnes Čepro a.s.), který vznikl v roce
Přes značné úsilí se nepodařilo Ministerstvu vnitra ČR a Českomoravské konfederaci odborových svazů při projednávání novely v Parlamentu ČR prosadit úpravu pracovní doby pro hasičské záchranné sbory podniků. Situaci řešili majitelé podniků zpravidla tak, že početní stav ze tří směn rozdělili do směn čtyř a počet zaměstnanců ve směně tak klesl o 25%. Odchylně od schváleného posouzení požárního nebezpečí a mnohdy na počet, který nezaručuje účinné provedení hasebního zásahu. Činnost jednotek HZSP lze zařadit mezi specifickou vzhledem k druhu činnosti, kterou se zabývá daný podnik. Podnikový hasiči jsou zaměstnanci konkrétního podniku. Plní úkoly spojené s požární ochranou podniku. Závody musí adekvátně zajistit požární ochranu s ohledem na možná rizika ohrožení osob a majetku. Situaci by vyřešilo aby pojišťovny při určování výše pojistného přihlížely k tomu, zda v podniku je nebo není hasičský sbor. Je statisticky doloženo, že provoz hasičů je levnější než případné škody, které by firmě vznikly při mimořádných událostech.
Valná většina profesionálních podnikových hasičů se čistě hasičskou činností neživí. V nejlepším případě je kumulovaná funkce hasič-ostraha podniku (např. HZSP Kronospan CR a.s. Jihlava, Dalkia Česká republika a.s. Divize Ústí nad Labem, POLIČSKÉ STROJÍRNY Polička, Zetor-Služby; SDHP Adast a.s. Adamov, ČZ a.s. Uherský Brod, RWE TRANSGAS NET, s.r.o.. Bohužel podniků, kteří si z hasičů dělají jen „výhodnou pracovní sílu“, je stále dost. Mnohde provádějí údržbu zeleně a komunikací, v extrémních případech pracují přímo ve výrobě – balení a expedice výrobků aj.
Podnikoví hasiči existují již více než 150 let. Zažili doby dobré i špatné. Teď prožívají období, které určitě není obdobím z těch lepších. Ale všichni věří, že i toto špatné období pomine a jejich postavení se zlepší. Že nebudou slýchat, že hasiči se děli na „státní“, podnikové a dobrovolné. Vždyť oni jsou taky profesionální hasiči. A nejenom proto, že za sou práci dostávají mzdu.
Zrušené ZPÚ a HZSP
V roce 1945 došlo ke zrušení společného závodního požárního útvaru ČKD a Škoda Hradec Králové (německý), Železárny Třinec (německý) /1945/; německá jednotka PO v litvínovské chemičce /1945/; ÚPOŽ Krnov /1963/; ZPÚ Urxovy závody, závod Ostrava /1963/; ZPÚ Tesla Strašnice /1981/; ZPÚ Československé aerolinie Tuřany-letiště (dříve Česká správa dopravních letišť Brno-Tuřany) /1. 1. 1982/; ZPÚ Kovohutě Gustava Klimenta Rokycany, s.p. /1. 12. 1988/; Vojenský hasičský útvar Brno-Slatina /1991/; Kovona Karviná /1991/; ZPÚ Tatra Smíchov /1991/; ZPÚ Elektrárna Ledvice /1991/; ZPÚ BOPO a.s. Třebíč /1993/; k.p. Benzina Tábor-sklad 0209 Včelná (Čepro a.s. Boršov) /1993/; ZPÚ SVA Holýšov-Státní výrobny autodílů n.p. Praha závod Holýšov (dříve ZPÚ LIAZ n.p. Holýšov) /15. 11. 1994/; ZPÚ SONP POLDI Kladno /1994-5/; ZPÚ Tesla Rožnov pod Radhoštěm /1995/; ZPÚ Královopolská Brno /1995/; VPZ VÚ Běchovice /1995/; HZSP Chemické závody, a.s. Sokolov /31. 12. 1995/; ZPÚ Škoda Dieselové Motory na Smíchově dříve a.s. ČKD Naftové motory Praha 5-Smíchov /1996/; ZPÚ ČKD Slaný /1996/; ZPÚ ČKD-Přerovské Strojírny /1996-7/; HZSP ŠKODA-LIAZ a.s. Jablonec nad Nisou /31. 8. 1997/; HZSP Kovohutě a.s. Mníšek pod Brdy / 1. 11. 1997/; HZSP Ostramo Ostrava-Přívoz /1997/; HZSP Walter Motor /1997/; HZSP Škoda Ejpovice s r.o. /31. 1. 1997/ (od 1. 2. 1997 vytvoření pobočné stanice HZSP Škoda Plzeň a.s. do 31. 3. 1999); HZSP Toma Otrokovice (býv. Svit Otrokovice) /září 1997/; HZSP Adast a.s. Adamov /31. 7. 1998/; HZSP ZVU a.s. Hradec Králové /srpen 1998/; HZSP Trival (býv. Škoda-slévárna České Budějovice) /1999/; HZSP Zbrojovka Brno /polovina roku 1999/; HZSP Čepro a.s. Klobouky u Brna /1999-2000/; HZSP SEPAP Štětí /2000/; HZSP Vlnap Nejdek /2000/; HZSP Motorpal a.s. Jihlava /1. 1. 2000/; HZSP KRPA PAPER a.s. (Krkonošské papírny) Hostinné /2000/; HZSP TESLA Lanškroun /2000/; HZSP PALIVOVÝ KOMBINÁT UŽIN /1. 10. 2000/; HZSP Svit a.s. Zlín /2001/, HZSP Železárny Hrádek a.s. /2001/; VHJ Zbiroh /2001/; HZSP KRPA PAPER a.s. Hostinné /2001/; HZSP ŽĎAS a.s. Žďár nad Sázavou /2002/; HZSP ČKD Dopravní systémy nyní Siemens /2002/; HZSP Cementárny Prachovice /2002/; HZSP Zetor Služby s.r.o. /2002/; HZSP ČKD Hradec Králové /2002/; HZSP COLORLAK a.s. Staré město /2002/; VHZS Janovice nad Úhlavou /2003/; HZSP Elektrárna Hodonín /červenec 2003/; HZSP ČKD Blansko /listopad 2003/; Thrall Vagónka Studénka /1. 10. 2003/; VHJ Velká Hleďseb /2003/; HZSP Orlické papírny ORPA, a.s. Lanškroun /30. 3. 2004/; HZSP Letecké závody n.p. LET Kunovice /21. 5. 2003/; HZSP Škoda-Ostrov s.r.o. Ostrov nad Ohří /2004/; VHZS Rapotice /30. 6. 2004/; HZSP Ploma Hodonín /2005/; HZSP AB Barrandov /2005/; HZSP Barvy a laky Hostivař a.s. /březen 2005/; HZSP TA Služby a.s. Škoda Plzeň-Doudlevce /31. 8. 2005/; HZSP TA Služby a.s. Škoda Plzeň-Bolevec /31. 8. 2005/; HZSP Avia Letňany-Daewoo /19. 12. 2005/; HZSP TA Služby a.s. Škoda Plzeň /30. 9. 2006/; HZSP Mitas a.s. Praha výrobní úsek Zlín /1.11. 2006/; HZSP SILON s.r.o. Planá nad Lužnicí /30. 11. 2006/; HZSP Válcovny plechu Frýdek Místek /31. 12. 2006/; HZSP MO ČR Bohuslavice nad Vláří /2007/; ŽDB Group a.s. Bohumín /1. 7. 2008/; požární sbor firma P. Dussmann s.r.o.-Pedus service -Papírny Štětí /31. 12. 2008/; HZSP Sklárny KAVALIER, a.s. Sázava /31. 12. 2008/, sloučení HZSP Spolchemie a.s. Ústí nad Labem a HZSP Setuza a.s. Ústí nad Labem /1. 3. 2009/.
Závodní požární útvar Kovohutě Gustava Klimenta Rokycany, s.p. /1988/ byl přeměněn na závodní požární sbor s požárníky z povolání. Hasičské záchranné sbory podniků přeměněné na sbory dobrovolných hasičů podniků se zaměstnanci z povolání Čepro a.s. Boršov (sklad Včelná) /1993/; ADAST a.s. Adamov /1998/; TRIVAL České Budějovice (bývalý závod Škoda Slévárna) /1999/; ŽĎAS a.s. Žďár nad Sázavou /2002/, Barvy a laky Uherské Hradiště-Staré město (Colorlak a.s. Staré město) /2002/; n.p. Let Uherské Hradiště-Kunovice (AIRECRAFT Industries a.s. Kunovice) /2003/; Barvy laky Hostivař a.s. /2005/; MITAS a.s. Zlín /2006/; Dopravní podnik Praha, a.s..
Závodní požární útvar Urxovy závody, závod Ostrava
/1963/; SVA a.s. Holýšov (dříve LIAZ n.p. Holýšov) /1994/; Královopolské
strojírny Brno /1995/; TOS Kuřim; Transporta Chrudim; Kovohutě Povrly (MĚĎ
POVRLY a.s. Povrly), ZVS Zeveta Bojkovice (ZEVETA AMMUNITION Bojkovice a.s)
změněn na dobrovolný závodní požární sbor, hasičský záchranný sbor podniku ČKD
Blansko a.s. /2003/; SILON s.r.o. Planá nad Lužnicí /1. 12. 2006/; JIP-Papírny
Větřní a.s.; Linde Friger a.s. Beroun; Karosa Vysoké Mýto; OKD a.s. Důl Darkov
Karviná; Granitol Moravský Beroun změněn na sbor dobrovolných hasičů
podniku. ZPÚ TESLA Rožnov pod Radhoštěm jako jSDHP převzala v r. 1994
soukromá bezpečnostní agentura Moba Zlín s.r.o. – MOBA-Hasiči Rožnov pod
Radhoštěm, HZSP ČEPRO a.s. Klobouky u Brna /2000/, Elektrárna Hodonín /2003/ a
HZSP PLOMA, a.s. Hodonín /2005-1. 3.2009/ byl nahrazen požárními hlídkami.
Povinnosti na úseku PO vůči závodu OLPAP Žimrovice (Smurfit Kappa Czech s.r.o.,
závod Mora Paper, závod Žimrovice) /1994/; JIP Loučovice (Papírny Vltavský mlýn
a.s. Loučovice); Lidokov Boskovice-závod Němčice; Závod lihovary a konzervárny
LIKO Nýřany, Stavební stroje Nýřany; LNH Lisovny Nových hmot Vrbno pod
Pradědem; Odetka a.s. dříve textilka ZSKN Vrbno pod Pradědem;
Saint-Gobain Orsil s.r.o. Častolovice; Cementárna Holcim Prachovice; DAKO
Třemošnice; AMATI-Denak Krasice s.r.o.; VČS Tmaň převzal místní SDH obce
(smlouva mezi podnikem a obecním úřadem o sdružení sil a prostředků-po novele
zákona č. 133/1985 Sb, členové vč. techniky přešli organizačně pod působnost
obce a jednotka SDH obce smluvně zabezpečuje požární ochranu pro závody). 14.
listopadu 2001 byla podepsána smlouva mezi Obecním úřadem Doudleby nad Orlicí a
fy. Charvát a.s. k zajištění požárního družstva pro tento podnik. Požární
ochranu (represi) ve firmě RAUSCHER s.r.o. Nová Paka, BVV a.s. Brno, Válcovny
Plechu Frýdek Místek smluvně zajišťuje HZS ČR. SDHP ZPA a.s. Nová Paka /2003/, SDHP Česká zbrojovka a.s. Uherský Brod
(hasiči z povolání) /2003/, SDHP Pila Javořice Ptení /2009/ přeměněn
v požární hlídku, JPO VI v kompresorové stanici Strážovice /2004/
byla přetransformována na požární hlídku z důvodů vylepšení technického
zabezpečení provozu. V kompresorové stanici RWE Transgas a.s., Žíšov č.p.
80, Veselí nad Lužnicí 1 zajišťuje požární ochranu Special Securite Praha
s.r.o. – změna JPO VI na požární hlídky (§
SDHP Jihočeské papírny a.s. Větřní u Českého Krumlova; SDHP Koryna nábytek a.s.
Koryčany a SDHP Mitas a.s. Praha, výrobní úsek Zlín utvořili společnou jednotku
s SDH obce Větřní 2003, (JPO II) s SDH města Koryčany
Německý hasičský sbor Vítkovice měl na starosti ochranu železáren a obce Vítkovice. Jednotka HZSP Dalkia Česká republika, a.s. Divize Ústí nad Labem (Teplárna a.s. Trmice-Ústí nad Labem), HZSP DOLY a.s. Doly Bílina (DJF s.p. Bílina se sídlem Úpravna uhlí Ledvice), jednotky SDHP Avirunion a.s. Nové Sedlo; Olšanské papírny a.s., závod Jindřichov zajišťuje represivní činnost i pro obec Nové Sedlo, obec Jindřichov, obec Ledvice a obec Trmice. Pro zabezpečení represivní činnosti požární ochrany v obci, která vyplívá ze zákona 133/85 Sb., vzhledem k tomu, že město Nové Sedlo, obec Jindřichov, obec Ledvice a obec Trmice nemá vlastní požární jednotku.
Ve firmě ROTO, n.p. Sepap Štětí (dnes MONDI BAGS Štětí a.s. a Norske Skog); PLIVA-LACHEMA a.s. Brno; SECHEZA s.p. Lovosice (bývalé Severočeské chemické závody Lovosice) dnes LOVOCHEMIE, a.s. Lovosice, Mitas a.s. Praha, požární ochranu v podniku zajišťuje firma P. Dussmann s.r.o.-Pedus service, sídlící v Praze. Agentura Hrivna Barrandov ostraha-hasiči zajišťuje jednotku ve filmových ateliérech Barrandov – AB Barrandov. V chemičce Hexion Speciality Chemicals Sokolov dříve Chemické závody Sokolov a.s. zajišťuje požární ochranu od 1. 1. 1996 HZS ČR. K 1. 1. 2009 byl 157. Vojenský záchranný prapor (žpr) Hlučín byl kompletně předán Hasičskému záchrannému sboru České republiky (záchranný útvar HZS ČR Hlučín).
Závěr
8. listopadu 1990 byla založena Unie ochrany organizací. Hlavním cílem bylo prosazování oprávněných pracovníků požární ochrany organizací a zlepšování stavu na úseku požární ochrany.
Neustálé znevýhodňování „podnikových“ proti „státním“ hasičům, sociální postavení podnikových hasičů při srovnatelném pracovním riziku, při stejné požadované kvalifikaci, výcviku atd. vedlo k založení Asociace velitelů HZS podniků dne 24. října 2001 v Praze. Toto občanské sdružení chce jednotně zastupovat zájmy a požadavky hasičských záchranných sborů podniků a sborů dobrovolných hasičů podniků. Cílem je studovat a analyzovat problematiku požární ochrany v průmyslových a neprůmyslových podnicích ve vztahu k činnosti jednotek HZSP a SDHP, pracovní a sociální podmínky zaměstnanců HZSP a členů SDHP a zpracovávat podklady k jejich zlepšování. Sdružení se chce podílet na připomínkování a tvorbě legislativních předpisů vztahujících se k HZSP a SDHP, hájit a prosazovat oprávněné zájmy HZSP a SDHP a jejich zaměstnanců s cílem dosáhnout jejich srovnatelnosti s Hasičským záchranným sborem ČR. Prezidentem Asociace hasičských záchranných sborů podniků byl zvolen Ing. Oldřich Lukš z HZSP Spolana, a.s., Neratovice. Sdružení má sídlo na adrese: Chodovská 1429/16, 101 00 PRAHA 10.
Doslov
Práce na této publikaci narážela zpočátku na četná úskalí. Největším z nich byl značný nedostatek dokumentárního materiálu. Starší dokumenty se zachovaly jen ojediněle. Dalším úskalím bylo studium odborné literatury celostátního charakteru, jež jev regionálních archivech a museích poskrovnu.
Pokud některý z čtenářů může doplnit historii závodní požární ochrany, může se spojit s aktivem pro historii na Dvoracekzachranar@seznam.cz. Autoři uvítají každou informaci, která pomůže zachovat pro budoucnost doklady o nezměrně obětavé práci našich podnikových hasičů.
Vysvětlivky:
Přehled názvosloví na úseku požární ochrany
Zj ČSPO Zj SPO SDH
Zj CO Zj PO ZPS DZPS JSDHP
ZPÚ JHZSP |
Zájmová organizace na úseku požární ochrany Závodní jednota ČSPO (od 1. 1. 1953 do roku 1964) Závodní jednota SPO (od roku 1968 do roku 1990) Sbor dobrovolných hasičů (od roku 1991) Jednotka požární ochrany-represivní složka Závodní jednotka civilní ochrany (od roku 1950) Závodní jednotka požární ochrany (po roce 1948) Závodní požární sbor (do roku 1985) Dobrovolný závodní požární sbor (po roce 1985 do roku 1995) Jednotka sboru dobrovolných hasičů podniku (od 1. 1. 1995) Profesionální: Závodní požární útvar (po roce 1948 do roku 1995) Jednotka hasičského záchranného sboru podniku (od 1. 1. 1995) |
Vážení přátelé, bratři a sestry, tradice nás zavazuje: HASIČI BYLI, JSOU A BUDOU!
Nikdo nemá právo ničit to, co naši předkové za těžkých podmínek vytvořili! Musíme obdivovat ušlechtilou snahu, houževnatost a vytrvalost zakladatelů a dalších průkopníků, kteří přes mnohé překážky prosadili možnost vytváření hasičských spolků ve snaze co nejlépe chránit životy a majetek nás všech. Hasič by měl být člověkem, ke kterému bude mít občan úctu a jeho práce si bude vážit, stejně jako celá společnost. Tomu musíme svými činy napomáhat všichni.
Všem pokračovatelům v plnění a rozvíjení hasičské myšlenky, jak žijícím, tak i zemřelým, patří za jejich obětavou práci náš upřímný dík.
Motto: „Bez znalosti minulosti nemůžeme budovat svou budoucnost“
Historici zemí CTIF jednali v Přibyslavi
V Centru hasičského hnutí se v Přibyslavi 5. – 8. 10. 2005 uskutečnilo již XIII. Mezinárodní setkání historiků hasičství a požární ochrany na téma „Tovární hasičské sbory“. Rozhovorů se zúčastnilo téměř 80 zahraničních historiků z 10 zemí a prezident CTIF p. Walter Egger ze Švýcarska a řada hostí. Bylo vyslechnuté 27 vystoupení na téma „Tovární hasičské sbor“. Za Českou republiku připravili příspěvky pan PhDr. Jaromír Tausch, Csc., a Ing. Michal Wowesný, ředitel hasičů Metra Praha. CHH v Přibyslavi vydalo z dodaných podkladů více jak třistastránkový almanach, který obdržel každý účastník. Ing. K. Richter hodnotil velmi kladně práci mezinárodního týmu historiků. Z rozhodnutí výkonného výboru SH ČMS pěti zahraničním spolupracovníkům bylo uděleno ocenění Řád sv. Floriána: Hans-Joachim Augustin – Německo; Peter Gerard Doolaard – Holandsko; Peter Schmid – Rakousko; Jaromír Tausch – Česko; Jozef Bohuš – Slovensko. V závěru předal prezident CTIF Walter Egger nejúspěšnějším aktivistům vyznamenání CTIF, poprvé udělené v ČR, a to PhDr. Jaromíru Tauschovi, Csc., a JUDr. Miroslavu Řepiskému. Třinácté mezinárodní setkání hasičských historiků podle ohlasů přítomných skončilo úspěchem.
PODNIKOVÝ HASIČI VE SVĚTĚ
Pro porovnání ke konci roku 1997 mělo Rakousko 315 závodních hasičských jednotek, jako součást prevence v průmyslových podnicích s cílem okamžité pomoci v případě požáru nebo jiné mimořádné události. Závodní hasičské jednotky, složené ze zaměstnanců podniků, kteří pomáhají chránit závody a tím i svá pracovní místa. V roce 2007 bylo v Rakousku 300 podnikových hasičských sborů.
Spolkové země Burgensko Dolní Rakousy Horní Rakousy Korutany Předarlbersko Salcbursko Štýrsko Tyrolsko Vídeň |
Počet závodních hasičských jednotek 7 79 38 27 31 3 61 23 54 |
V roce 1992 bylo v Německu 4 100 profesionálních i dobrovolných závodních jednotek PO se 124 000 hasičů a záchranářů. Ve Spolkové republice Německo bylo v roce 2001 897 závodních hasičských sborů. Celkem v Německu je 900 sborů profesionálních podnikových hasičů s asi 33 000 členy. Ve Švýcarsku včetně Lichtenštejnského knížectví bylo v roce 2008 250 sborů podnikových hasičů s 8 000 členy. Celkem je na území Slovinska v roce 2008 asi 300 profesionálních podnikových hasičů.
Podnikové jednotky PO:
· Jednotka hasičského záchranného sboru podniku („jednotka HZS podniku“), která je složena z hasičů – zaměstnanců právnické osoby nebo podnikající fyzické osoby, kteří vykonávají činnost v této jednotce jako své zaměstnání, s minimálním počtem 4 zaměstnanců v jednotce HZS podniku, kteří vykonávají službu jako své zaměstnání.
- zřízení jednotky HZS podniku určí krajský úřad. Ten přitom vychází z výsledku posouzení požárního nebezpečí.
- Jednotka hasičského záchranného sboru podniku je dislokována na stanicích podniku. Kromě centrální stanice podniku, se zřizují pobočné stanice podniku, a to v případech, kdy je třeba zajistit, aby doba jízdy jednotky v podniku ze stanice podniku k místu zásahu nepřesahovala 5 minut; to neplatí pro podniky provozující dopravu a u podniků provozujících liniová vedení produktovodů, energetické dálkovody a povrchové doly. U jednotky hasičského záchranného sboru podniku dislokované na stanicích v prostoru letiště smí doba jízdy na místo zásahu dosahovat až 5 minut, jen pokud mezinárodní smlouvy, jimiž je Česká republika vázána, nestanoví jinak.
- Výkon služby v jednotce hasičského záchranného sboru podniku je organizován ve směnách. Směna se skládá z nejméně jednoho družstva a dalšího nezbytného počtu příslušníků odborných služeb.
- Hasičský záchranný sbor kraje může, s ohledem na míru požárního nebezpečí podniku nebo dokumentaci zdolávání požáru, určit, že vedle jednotky hasičského záchranného sboru podniku bude zřízena i jednotka sboru dobrovolných hasičů podniku.
· Jednotka sboru dobrovolných hasičů podniku („jednotka SDH podniku“), která je složena z hasičů – členů, avšak zaměstnanců právnické nebo podnikající fyzické osoby, kteří zpravidla nevykonávají činnost v této jednotce PO jako své zaměstnání.
- zřízení jednotky SDH podniku určí krajský úřad. Ten přitom vychází z výsledku posouzení požárního nebezpečí.
Každý druh jednotky má svou operační hodnotu. Tato hodnota vypovídá o schopnosti jednotky požární ochrany provádět činnost při zdolávání požárů a záchranných prací při živelných pohromách a jiných mimořádných událostech a při ochraně obyvatelstva. Operační hodnotu jednotky PO tvoří doba výjezdu pro vyhlášení poplachu (pro HZSP je stanovena na 2 minuty a SDHP 10 minut) a územní působnost (JPO-IV HZSP = jednotka hasičského záchranného sboru podniku a JPO-VI = SDHP jednotka sboru dobrovolných hasičů podniku mají územní působnost omezenou na objekt zřizovatele).
Legislativa SDHP, dříve DZPS
Podle zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů, § 65 je jednotka sboru dobrovolných hasičů podniku složena ze zaměstnanců právnické osoby, kteří nevykonávají činnost v této jednotce požární ochrany jako své zaměstnání. Jednotku sboru dobrovolných hasičů zřizují právnické osoby, které provozují činnosti se zvýšeným a vysokým požárním nebezpečím, které určí HZS kraje, který přitom vychází z výsledků posouzení požárního nebezpečí nebo dokumentace zdolávání požárů. Velitele této jednotky jmenuje právní subjekt právnické osoby po předcházejícím vyjádření HZS kraje k jeho způsobilosti vykonávat funkci. Počet členů a vybavení jednotky sboru dobrovolných hasičů podniku stanoví na základě výsledků posouzení požárního nebezpečí nebo dokumentace zdolávání požárů HZS kraje. Zaměstnanci podniků, členové jednotek sboru dobrovolných hasičů podniku musí být starší 18 let a zdravotně způsobilí.
Podle předpisu 37/1986 Sb. § 87 odst. 1. DZPS zřizuje organizace, ve které se nevyžaduje zřízení závodního požárního útvaru a zabezpečení požární ochrany jen požárními hlídkami bylo nedostatečné.
TOVÁRNÍ POŽÁRY
Požáry továren bývají v důsledku jednou z nejhorších katastrof. Oheň je totiž živel, který sice lidem pomáhá, ovšem v případě, že se stane nezvladatelným vše zničí. Pokud požár zasáhne továrnu, může být katastrofa nasnadě. Nejde jen o to, že oheň během několika okamžiků zachvátí skoro vše, nevybírá si čas, ani místo, kdy zaútočí. Škody, kdy požár vypukne v továrně, jsou často miliónové, a to i přesto, že hasiči k nehodě přijedou včas a požár se snaží uhasit v co nejkratší době.
Důsledky takového požáru jsou dalekosáhlé. Nezanedbatelným důsledkem požáru továrny je i sociální dopad. Když oheň zničí celou továrnu znamená to, že zaměstnanci ze dne na den přijdou o práci. Velké továrny bývají zdrojem obživy pro několik desítek i stovek lidí. O práci tak přijdou lidé zastávající většinou dělnické profese, a ti poté již nejsou schopni si najít jinou práci či za prací někam dojíždět. To znamená ohrožení nejen pro konkrétního jedince, ale i pro celou společnost, protože s tímto faktem narůstá i křivka nezaměstnanosti.
Nepříznivým faktem při požáru továrny může být tržní dopad. Zničením továrny na určitý výrobek může mít dopad na konkurenci, která v té chvíli zvedne své ceny. Toto se pochopitelně negativně dotkne i spotřebitelů.
Když hoří byt, někdo ztrácí domov, něčí jistoty jsou v základu otřeseny. Když hoří v dílně, v kanceláři, ve skladu … něčí podnikání může být ohroženo. A to ještě není řeč o tom, že takový požár může ohrožovat nejen vlastního podnikatele (jeho zaměstnance, jeho majetek), ale též okolí (zdraví nebo životy lidí, případně majetek někoho jiného), nemluvě o možné kontaminaci prostředí.
Zpracoval:
David Dvořáček, DiS.
Publikace pouze se souhlasem autora